11 C
Skopje
21.2.2019 - 14:00

Третиот куп е шанса и за македонските клубови

Во новото натпреварување (под работен наслов Лига Европа 2), во групната фаза ќе има 32 екипи од најмалку 34 земји (моментно минималната загарантирана бројка...

ПСЖ: Нејмар и Мбапе остануваат

Многу шпекулации имаше околу двете најголеми ѕвезди на Светското првенство, Нејмар и Килијан Мбапе. Тие играат во најбогатиот клуб во светот ПСЖ, но поради...

Руни: И готвачките немаа желба да работат со Мурињо

Вејн Руни зборуваше за разделбата на менаџерот Жозе Мурињо со Манчестер Јунајтед. Поранешниот напаѓач на „црвените ѓаволи“ е сигурен дека сите во 20-кратниот шампион...

Игуаин и Де Јонг го размрдаа „заспаниот“ зимски преоден рок

Челси на заем од Милан го доведе Гонзало Игуаин, а Барселона го купи, но со важност од јуни, младиот 21-годишен Френки де Јонг од...

 Русија на пенали преку Шпанија до четвртфиналето

Домаќинот Русија ја победи Шпанија на пенали во натпревар од осминафиналето на Светското фудбалско првенство и испрати дома уште еден фаворит. Победникот на „Лужники“ во...

Најмногу минути младите добиваат во Франција

Фудбалерите до 21 година играле 15,4 отсто од вкупното време на мечевите сезонава во Франција, во Германија 14,7 отсто, во Италија 9,8, во Шпанија...

Поранешен директор му задава дополнителни проблеми на Милан

Италијанскиот фудбалски клуб Милан го очекуваат големи предизвици на почетокот на 2019 година. „Росонерите“ прво ќе се соочат со Сампдорија, а потоа и против...

Буфон: Италија има само еден вистински талент

Џанлуиџи Буфон изјави дека неговиот клупски колега во ПСЖ, Марко Верати е „единствениот вистински талент“ на италијанскиот фудбал. Четириесет-годишниот голман пристигна во Париз во...

Реал – Ливерпул: третпат „комбинирана“ реприза на финале

Двата тима ќе се сретнат на 26 мај во Киев, а играа во финалето на поранешниот КЕШ во 1981 година. Досега во мечевите за...

По 11 години „ел класико“ без Меси и без Роналдо

Вечните шпански ривали, Барселона и Реал Мадрид, треба да играат меѓу себе в недела, но првпат од 2007 година нема да настапат Меси (во...