Лидс води на патот кон Премиер-лигата

На мечот против Фулам (3-0), Алиоски го постигна вториот гол, по што Лидс е на врвот во дивизијата Чемпионшип, со три бода повеќе од...

Баерн, Левандовски и ковид-19 ја одбележаа сезоната

Тестирањата за коронавирусот во Бундес-лигата и медицинските протоколи беа пример што го следеа другите лиги, па и спортови низ светот ФУДБАЛ - ГЕРМАНИЈА Баерн со триумфот...

Поздравот со шпалир за шампионот на Англија е стар 65 години

Најавите се дека Ливерпул ќе биде почестен со почесен шпалир од играчите на Манчестер сити на стадионот „Етихад“ в четврток, што ќе значи продолжување...

Голот што ја почна технолошката револуција во фудбалот

Френк Лампард, на мечот на 27 јуни во 2010 година, меѓу Англија и Германија во осминафиналето на СП, во првото полувреме биеше од шеснаесетина...

Кој има поголема корист од правилото за пет замени?

Не знам дали ќе имаме корист или ќе нѐ спречи, но мислам дека ќе го направи второто, поради стилот што го играме. Знаеме дека...

Хаос на прославата во Ливерпул – 300 навивачи два часа се...

Полицијата била гаѓана со различни предмети, а дел од униформираните полицајци биле нападнати од навивачите во центарот на Ливерпул во петокот навечер, кога се...

СП 2023 за жени во Австралија и во Нов Зеланд

ФУДБАЛ Австралија и Нов Зеланд ќе бидат домаќини на Светското фудбалско првенство за жени во 2023 година, објави ФИФА. Заедничката кандидатура победи во трката со...

ФИФА ќе му помага на светскиот фудбал со 1,5 милијарда долари

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ПАНДЕМИЈАТА Светската фудбалска федерација (ФИФА) обезбеди 1,5 милијарда долари помош, донации и заеми за помош на секоја од 211-те членки...

Помеѓу две титули – 30 години, 239 играчи, девет менаџери, четири...

АНАЛИЗА НА „БИ-БИ-СИ“ ПО УСПЕХОТ НА ЛИВЕРПУЛ Во овие три децении во Ливерпул беа правени трансфери, беа постигнати многу голови и беа освоени бодови, но...

Неверојатната низа трофеи Ливерпул ја зaокружи со англиска титула

Ли­вер­пул ја оси­гу­ри првата анг­ли­ска­ ти­ту­ла по 30 години, на ре­корд­ни се­дум ко­ла пред кра­јот на се­зо­на­та и за мал­ку по­ве­ќе од ед­на го­ди­на...