3.7 C
Skopje
13.12.2019 - 4:36

Елмас без пораз со Наполи се пласира во осминафиналето

Елмас во групната фаза сезонава влегуваше во игра на двата меча против Ливерпул и на еден со Салцбург, на гости, а беше стартер на...

Николовски, Тиличеев и Златановиќ на чекор до триумф на „Опен Скопје...

Македонскиот интернационален мајстор (ИМ) Никола Николовски (2.435 рејтинг-поени), ИМ од Русија, Вјачеслав Тиличеев (2.493, рангиран прв) и ИМ од Србија Борољуб Златановиќ (2.365), се...

Светскиот првак Франција го освои утешниот трофеј

Актуелниот европски и светски првак, селекцијата на Франција, е најнепријатното изненадување на 24-то ракометно Светско првенство за жени што се игра во Јапонија. По...

Кошаркарските кадети пред тежок предизвик на ЕП во Скопје

Македонската машка кадетска репрезентација за кошаркари до 16 години, ќе биде пред тежок предизвик на Европското првенство (ЕП), дивизија А, кое ќе се одржи...

Фаворитите безбедни, трка за втори места и за Лига Европа

Со вечерашните осум последни меча од шестата рунда завршуваат натпреварите во групната фаза сезонава во Лигата на шампиони (ЛШ) во фудбал. По петтото коло,...

Почнува клупското СП, Ливерпул игра за трофејот што му недостига

Европскиот првак Ливерпул од Англија и шампионот на Јужна Америка, Фламенго од Бразил директно се пласираа во полуфиналето на клупското СП, кое почнува денеска...

Одлуката на ВАДА – бомба во светот на спортот

Светската антидопинг-агенција (ВАДА) ѝ забрани на Русија четири години да настапува на најголемите светски спортски настани. Во светот на спортот, таквата одлука одекна како...

Главинац го изненади велемајсторот Станојоски

Горан Главинац (рејтинг 2.069) го направи најголемото изненадување во 6. коло на меѓународениот шаховски турнир „Опен Скопје 2019“, кој во девет кола се игра...

Најгласните поборници за симнување на руското знаме се жалат дека тоа...

Став на Ненси Армор Ју-ес-еј тудеј Претставниците на олимписката заедница сакаат да ве запознаат со фактот дека се згрозени од последните напори на Русија да го...

Варди тресе мрежи како во шампионската сезона

Варди стана вториот играч во историјата на Премиер-лигата што постигнува барем еден гол на осум натпревари по ред, во две одвоени пригоди (претходно во...