Рестартирањето на Бундес-лигата е успешна фудбалска приказна?

Фудбалот, пак, не се промени многу. По бавниот почеток, темпото на играта се зголеми на ниво блиску до она во февруари и во март....

Меси: Фудбалот, како и животот, нема повеќе да биде ист

Фуд­ба­лот и спор­тот во­оп­што ќе би­дат за­сег­на­ти. Фи­нан­си­ски, за­тоа што има мно­гу ком­па­нии по­вр­за­ни со све­тот на спор­тот, со мно­гу вра­бо­те­ни. Но и про­фе­си­о­нал­но,...

Јиха и како тренер собира индивидуални награди

РАКОМЕТ - ГЕРМАНИЈА Раководството на германскиот ракометен гигант Кил направи вистински избор за стратегиската позиција во тимот, бидејќи наследникот на искусниот Алфред Гисласон, Чехот Филип...

Формула 1 може да почне со двете трки во Шпилберг

Безбедносниот концепт на организаторите на трките во јули го одобри Министерството за здравство на Австрија Формула 1 повторно ќе ги придвижи моторите во почетокот на...

Дали рејтинг-поените помагаат да се предвиди идниот шампион?

Неколку тинејџери (во категории до 12, 16 и до 18 години) имаат повисок рејтинг од актуелниот светски првак Магнус Карлсен на истата возраст, ја...

Ливерпул до титулата на неутрален терен?

Натпреварите на кои Ливерпул може да ја завери титулата во англиската фудбалска Премиер-лига најверојатно ќе се играат на неутрални стадиони, велат од националната полиција...

Неостварена желба – учество на европско првенство

За Тони Симиќ и за неговите трофеи на македонската кошаркарска сцена, вкупно 19, веќе пишував. Сега ќе се осврнам на неговиот натамошен тек на...

Четири децении од метеорскиот подем на Нотингем форест

Англискиот клуб во 1975 година беше 16-ти во Втората лига, следната година осми, во 1977 година како третопласиран обезбеди место во најсилната лига на...

ФИФА: Фудбалот ќе биде сосема поинаков додека не се открие вакцината

Од ФИФА велат дека секој што е вклучен во организирањето фудбалски натпревари има „одговорност“ да го спречи ширењето на коронавирусот, пишува „Би-би-си“ Фудбалската средина ќе...

Левандовски го израмни личниот рекорд од 43 гола во една сезона

Полјакот Роберт Левандовски (31) постигна два гола за Баерн на мечот против Фортуна Дизелдорф (5-0), за него 29-от првенствен или 43-от на 37 натпревари...