5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 6:57

Лоша храна за кучињата: одделете ги фактите од неточните информации

Храната што вашето куче секојдневно ја консумира е исклучително важна за неговото здравје. Кога станува збор за хранење на кучињата, постојат многу извори на...

Како да знаете дека вашето куче е дехидрирано?

Кога температурите се екстремно високи, вашето куче е изложено на ризик од дехидрираност и прегревање. Без разлика дали имате куче или планирате да земете,...

Како да ја избегнете или да ја намалите алергијата на кучиња?

Многу луѓе мислат дека алергиите на миленичиња се предизвикани од влакната на кучињата или на мачките, но вистинскиот извор на алергии на домашните миленици...

Храна што не смее да им се дава на кучињата

Сето она што е вкусно за луѓето, не би требало да го консумираат и нивните миленичиња. Некои намирници и пијалаци се токсични, а во...

Раси на кучиња што може да создадат хаос во домот

Кучињата се меѓу најпопуларните домашни миленичиња. Тие се лојални, но може да направат голем хаос во домот. Со лошото однесување, кученцата честопати го оштетуваат...

Животни

Како да се надмине загубата на домашно милениче Доколку некогаш во вашиот живот сте изгубиле домашно милениче, тогаш знаете каква болка и празнина е тоа....

Растенија што може да бидат опасни за вашите миленици

Кај некои домашни миленици, особено кај мачките и кучињата, одредени домашни растенија може да предизвикаат здравствени проблеми. Филадендрон: ова е едно од најпопуларните украсни домашни...

Миленичињата ни овозможуваат социјална интеракција

Додека физичкото растојание помага да се спречи ширењето на коронавирусот, ограничувањето на контактот помеѓу луѓето доведува до осаменост. Но, за среќа, домашните миленици се...

Интересни факти за кучињата што треба да ги знае секој сопственик

Многу сопственици на кучиња веројатно мислат дека чуле сè за кучињата. Ви откриваме неколку факти за најдобриот пријател на човекот што можеби досега не...

Кучињата се поинтелигентни од мачките

Животни Експерти од американскиот универзитет „Вандербилт“, кои го проучувалe количеството сива материја во мозокот на осум вида месојади (кучиња, мачки, ракуни, хиени, лавови, кафени мечки),...