Детоксикација на организмот по велигденските празници

Здрава храна Празниците секогаш се одличен повод за опуштање со нездрава храна во големи количества. Но не грижете се, не мора да значи дека сте...

Прехранбени навики што го зголемуваат салото

Здрава храна Стомачното масно ткиво може да предизвика низа здравствени компликации, како срцеви заболувања и дијабетес, доколку долго време не се презема ништо. Поради тоа,...

Глуварчето како оброк

Здрава храна Глуварчето е билка што може да се јаде и има многу нутритивни и здравствени вредности. Освен што е полно со хранливи материи, тоа...

Најхранлив зеленчук е спанаќот

Здрава храна Спанаќ: Овој зелен листен зеленчук е вистинска ризница на хранливи материи. Спанаќот е богат со витамини А и К, а богат е и...

Седум зачини што мора да ги имате во кујната

Здрава храна Црвен пипер: се употребува за чорби, сосови, јадења со месо. Лут или благ, црвениот мелен пипер е незаобиколен зачин речиси во сите кујни. Лавров...

Брокулата и спанаќот штитaт од слободните радикали

Здрава храна Алфа-липоинската киселина е органско сулфурно соединение што организмот може да го синтетизира, но обично го внесува со исхраната и преку разни додатоци. Според...

За оние што постат – ќофтиња од соја и зеленчук

Здрава храна За сите што постат пред Велигден нудиме еден предлог за вкусен оброк, ќофтиња од соја и зеленчук. Состојки: една главица кромид, едно чешне лук,...

Едноставен трик за совршено крцкаво пилешко

Здрава храна Запечените пилешки крилца или копани се најдобри ако кожата е крцкава, а Мохамад Јасин, готвач со седиште во Чикаго, САД, кој сите свои...

Постои ли навистина зависност од шеќер

Здрава храна Дали некогаш сте добиле толку силна желба за благо, што сте биле во состојба да направите сѐ за кутија чоколадни бисквити? За жал,...

Четири причини зошто треба да пиеме обично црно кафе

Здрава храна Ако сте како повеќето луѓе, вашата способност нормално да функционирате во текот на денот во голем дел зависи од вашиот филџан утринско кафе. Не...