Трикови за продолжување на рокот на траење на бананите

Здрава храна Бананите се дефинитивно вид овошје што најбрзо скапува. Сепак, постојат неколку трика со кои можете да го продолжите нивниот рок на траење. Бананите вообичаено...

Од копривата сите бегаат, а таа е извор на здравје!

Здрава храна Речиси нема човек, кој барем еднаш не се ожурал од коприва, па можеби затоа кога ќе ја забележиме сите ја заобиколуваме во широк...

Четири необични причини поради кои треба да пиете кафе

Здрава храна Ако ништо на светот за вас нема поубава арома од тукушто сварено кафе, веројатно сте станале зависник од оваа напивка, но тоа воопшто...

Можат ли ’рѓосаните садови да предизвикаат здравствени проблеми?

Здрава храна Време е за приготвување ручек или вечера, но на вашата тава забележувате ’рѓа. Веројатно сте загрижени дали храната што сте ја консумирале била...

Намирници што никогаш не треба да ги замрзнуваме

Здрава храна Ниската температура може да ги уништи текстурата, вкусот и изгледот на некои намирници. Поради тоа некои артикли треба да ги чувате подалеку од...

Детоксикација на организмот по велигденските празници

Здрава храна Празниците секогаш се одличен повод за опуштање со нездрава храна во големи количества. Но не грижете се, не мора да значи дека сте...

Прехранбени навики што го зголемуваат салото

Здрава храна Стомачното масно ткиво може да предизвика низа здравствени компликации, како срцеви заболувања и дијабетес, доколку долго време не се презема ништо. Поради тоа,...

Глуварчето како оброк

Здрава храна Глуварчето е билка што може да се јаде и има многу нутритивни и здравствени вредности. Освен што е полно со хранливи материи, тоа...

Најхранлив зеленчук е спанаќот

Здрава храна Спанаќ: Овој зелен листен зеленчук е вистинска ризница на хранливи материи. Спанаќот е богат со витамини А и К, а богат е и...

Седум зачини што мора да ги имате во кујната

Здрава храна Црвен пипер: се употребува за чорби, сосови, јадења со месо. Лут или благ, црвениот мелен пипер е незаобиколен зачин речиси во сите кујни. Лавров...