Прегревање на мобилниот телефон

Техно Батериите, полначите или апликациите со високи перформанси може да предизвикаат прегревање на вашиот мобилен уред. Сепак, има неколку трика со кои можете да го...

„Шаоми“ го промовира сајбер-кучето

Техно Kинеската компанија „Шаоми“ го промовира сајбер-кучето, нејзиното ново технолошко достигнување, за кое верува дека ќе биде вистинскиот избор за љубителите на роботиката. Сајбер-кучето има природа...

„Њујорк тајмс“ ја купи популарната игра „Вордл“

Техно „Њујорк тајмс“ стана сопственик на популарната игра со зборови „Вордл“, пренесе „Би-би-си“. Бесплатната, едноставна и многу популарна игра ја креира софтверскиот инженер Џош Вардл, а...

Кина го произведе најголемиот робот со четири нозе

Техно Кинескиот „Глобал тајмс“ објави дека оваа земја го произведе најголемиот електричен робот со четири нозе во светот. Станува збор за бионички робот, кој навистина...

„Моторола“ работи на нов предводник со камера од 200 мегапиксели

Техно „Моторола“ подготвува нов водечки паметен телефон, кој се развива под кодното име „фронтиер“. Компанијата неодамна го претстави „еџ Х30“, а сега подготвува нов предводник,...

Се планира наследник на телескопот „Џејмс Веб“

Техно Научната заедница деновиве е фокусирана на вселената, каде што во моментов се одвива сложена операција за расклопување на вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“. Тој направи исклучително...

Техно

Четири трика што го забрзуваат телефонот За да може вашиот мобилен уред да работи правилно подолго време, треба да обрнете внимание на неколку работи. Технолошките...

Јахта покриена со соларни панели носи еволуција

Кога се во прашање јахтите, иднината е во самоодржливоста, а еден таков пример презентира италијанскиот дизајнер Марко Касали. Станува збор за концепт на суперјахта...

Техно

„Шаоми“ најави батерии со поголем капацитет Компанијата „Шаоми“ преку социјалната мрежа Веибо најави нова технологија за батерии. Станува збор за технологија на која развивачкиот тим...

Техно

Играта „Грид леџендс“ пристигнува во февруари Следната игра од серијата „Грид“, прва откако компанијата „Електроник артс“ ја купи „Коудмастерс“ претходно оваа година, доби официјален датум...