7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 1:13

Паметен телефон со секундарен екран што се одвојува на „Опо“

Кинеската компанија „Опо електроникс“ патентира паметен телефон што вклучува секундарен екран, кој може да се одвои. Секундарниот екран ќе може да се користи во ситуации...

„Самсунг“ ќе инвестира 20 милијарди долари за вештачка интелигенција и 5Г

Јужнокорејската компанија „Самсунг“ планира да инвестира околу 20 милијарди долари за развивање технологии и системи за вештачката интелигенција и тоа во следните три години....

Мотивирачки часовник инспириран од Супер Марио

Техно Компаниите „Таг хоер“ и „Нинтендо“ се здружија и заедно дизајнираа специјален модел на паметен часовник. Попрецизно станува збор за верзијата Супер Марио на часовникот...

Роботите не се закана за работните места на луѓето

Постои голема шанса вештачката интелигенција и роботите да ги заменат луѓето на најразлични работни места, но пропорцијата во која тоа ќе се случи е...

Корисниците стануваат зависни од Фејсбук и од Твитер

Компаниите за социјални медиуми напорно работат да ги направат корисниците зависни од нивните сервиси. Карактеристиките на социјалните медиуми како што се бесконечното прелистување на...

„Феjсбук“ отстрани над 1,5 милион видеа од масакрот во Нов Зеланд

Во првите 24 часа, вкупно 1,2 милион биле запрени во фазата на поставување Откако излегоа голем број видеа од крвавиот напад во Нов Зеланд, интернет-гигантот...

„Шаоми“ планира да произведува електрични автомобили

Компанијата „Епл“ дефинитивно не е единствениот производител на паметни телефони за кој се шпекулира дека ќе произведува електрични автомобили, сега е тука и кинеската...

Техно

„Самсунг“ се откажа од „галакси С21 ФЕ“ Иако се очекуваше дека „Самсунг“ ќе лансира подостапен модел од серијата „галакси С21“, наводно нема да се случи...

Рачната конзола „Лиџен плеј“ на „Леново“ доаѓа на пазарот

Компанијата „Леново“ се подготвува да ја лансира рачната конзола „Лиџен плеј“, која користи оперативен систем Андроид. „Лиџен плеј“ ќе им конкурира на рачната конзола „Стим...