„Самсунг“ го намалува производството на мобилни телефони

Техно Јужнокорејските медиуми пишуваат дека компанијата „Самсунг“ годинава ќе произведе 33 милиони мобилни телефони помалку. Три фактори се клучни за намалување на производството, а тоа се...

„Епл“ тестира приклучок УСБ-Ц на ајфон

Техно Компанијата „Епл“ тестира примери на ајфон што имаат приклучок УСБ-Ц, наместо приклучок лајтнинг. Иако е во фаза на тестирање, приклучокот УСБ-Ц не треба да се...

Новите мемориски картички на „Самсунг“ ќе траат до 16 години

Техно Компанијата „Самсунг“ ја претстави новата серија на своите мемориски картички, наречени „проендјуренс“. Станува збор за картички микроСД, кои се оптимизирани за снимање видеа во...

Мајкрософт еџ добива бесплатен ВПН

Техно Во новата надградба за својот пребарувач Еџ, компанијата „Мајкрософт“ носи бесплатен ВПН (виртуелна приватна мрежа). Новата функција наречена Еџ секјур нетворк е всушност ВПН-услуга...

„Галакси зет флип 3 покемон едишн“ експресно распродаден

Техно Специјалното издание на „Самсунг“ на паметниот телефон „галакси зет флип 3“, наречено „покемон едишн“, е распродадено во Јужна Кореја само за неколку минути. Продажбата се...

„Пиксел 6“ на „Гугл“ автоматски ги одбива дојдовните повици

Техно По ажурирањето на софтверот, кое компанијата „Гугл“ го пласира за најновите водечки паметни телефони, корисниците на „пиксел 6“ пријавуваат дека нивните уреди автоматски ги...

Откриени сите спецификации на „шаоми 12 лајт“

Техно Компанијата „Шаоми“ веќе претстави три парчиња од најновата серија паметни телефони, а сега пристигнува четвртиот подостапен модел. Досега од „Шаоми“ пристигнаа моделите „шаоми 12“,...

Новиот дрон на ДЈИ сo поголема батерија и сензори

Техно Технолошката компанија ДЈИ подготвува нов дрон „мини 3 про“, кој носи неколку значајни подобрувања во однос на неговиот претходник, кој нема ознака про. Подобрувањата,...

„Епл“ подготвува нов ајпед про

Техно Компанијата „Епл“, според најавите на инсајдери, оваа есен треба да ја претстави новата генерација на ајпед про. Новиот таблет на „Епл“ се очекува да поддржува...

Како да се ублажи компјутерското зрачење

Техно Зрачењето не е воопшто наивно и може да ни ја наруши рамнотежата. Затоа, решивме да предложиме начини на кои можете да се заштитите. - Никогаш...