22.6 C
Skopje
22.8.2019 - 0:48

Нов подем на национализмот во Грција

Национализмот повторно се разгори во Грција, меѓу другото и поради обновените преговори со Македонија. Во силно поларизираната јавна дискусија, претходните судири околу штедењето се...

Трибината „Цензура во уметноста и науката“

Денеска во 12 ќе се одржи трибината „Цензура во уметноста и науката“ во рамките на настанот „Не е шега: дискриминација и цензура“, кој во...

Русија сама си пукаше во нога со приемот на Македонија во НАТО

Во македонскиот случај, Москва избра тактика однапред осудена на неуспех, смета Максим Саморуков од московскиот центар „Карнеги“ Максим Саморуков Во светските медиуми се зборува за најновиот...

Бадникова

Ѕвездени ѕвона Снегулки снежни Под небо нежно Паѓаат, ѕвонат Во срцата детски Ѕвездичка паѓа Во нив Христос Мал, одново се раѓа Детските гласови Ѕвездени ѕвона Тихо и славно Во литија словат Роди се Христе,...

Ердоган се подготвува за победа

Можеби е наивно да се верува дека на изборите Ердоган може да загуби. Од друга страна, како што покажаа изборите во Ирак, па и...

„Поточиња 2019“ на 30 и 31 март во МОБ

Популарниот детски фестивал „Поточиња“ по 16-ти пат ќе се одржи на 30 и 31 март, на сцената на Македонската опера и балет. Распеаните и...

Стратегиското трпение на Москва кон Вашингтон

Москва се обложува дека Вашингтон во еден момент ќе го промени ставот кон Русија. Сѐ што таа треба да прави е да ја држи...

Загубата на Там – мотив за спас на суматрискиот носорог

Треба да продолжиме да се фокусираме на заштита на другите 80 суматриски носорози, со надзор, трансфер во резервати, соработка со локалното население. Ова е...

Сирењето како мамка за мрената

Сирењето може да се користи како мамка во парчиња, ситно изрендан или, пак, да се купи ситен како пармезан, тоа има силна арома, мрснотија,...