19.4 C
Skopje
19.5.2019 - 11:07

Зелката е извор на здравје – јадете ја што повеќе!

Сезоната на киселата зелка е во полн ек. За многумина таа е омилен деликатес, а треба да биде за повеќето, зашто претставува вистинска витаминска...

Транссексуалците во Азија се ѕвезди, кај нас се уште се кријат

Кога ги правев фотографиите на трансжените во Бангкок, изнајмувавме скапи хотелски соби со кетеринг и со шампањ. Тие таму се ѕвезди, суперхерои, религијата дури...

Излезе романот „Луѓе без минато“ на Ивица Челиковиќ

Во издание на „Паблишер“ од Скопје, деновиве излезе од печат романот „Луѓе без минато“ на македонскиот писател Ивица Челиковиќ. Станува збор за роман за...

Објавен естонскиот добитник на наградата на ЕУ

Издавачката куќа Готен го објави романот „Пчели“ од современиот естонски писател Мелис Фридентал, естонски писател, кој својата репутација ја стекнува како автор на спекулативна...

Инсталацијата „Бесконечност“ на Петре Николоски во „Чифте-амам“

Утревечер, со почеток во 19 часот, во објектот на Националната галерија на Македонија „Чифте-амам“ ќе се отвори изложбата насловена „Бесконечност“, на нашиот еминентен уметник...

Македонската филхармонија на турнеја во Кина

Почнувајќи од денеска до 8 јануари, оркестарот на Македонската филхармонија ќе оствари турнеја во Кина, под наслов „7 концерти во 7 града во Кина“,...

Изложбa на Јана Куновска во КИЦ

Утревечер, со почеток во 20 часот, во КИЦ ќе се отвори изложба на слики насловена „Не биди груб кон стварноста“ од ликовната уметница Јана...

НАПРЕД НАШИ!

Билдањето на емоцијата е многу важно - навивачките и партиски химни, слоганите, легендите, хероите, спасителите... - одржувањето на племенската еуфорија се подгрева како што...

„Римац ц-два“, вреден 2,1 милиони долари распродаден три недели пред своето деби

„Римац“ можеби е на сцената за автомобили само од 2009 година, но нејзиното релативно краткотрајно постоење може да ве измами. Компанијата направи големи придвижувања...

Топлата искрена насмевка го отвора патот кон срцето

Во рамките на проектот погледнавме кратки скечеви на тема врсничко насилство, подготвени од драмската секција, по што се разви дискусија за тоа какви видови...