9.4 C
Skopje
20.4.2019 - 22:41

Важното и најважното

проф. д-р Кирил Темков Покрај важните нешта, секогаш има нешто што е поважно и нешто што е најважно. Станува збор за оние нешта што имаат...

Неолитската мајка 4.000 години постара од Стоунхенџ

#РаскажиНиЗаМакедонија Мал Сурун, Прилепско Скулптура на мајка лежи над селото Дупјачани, Прилепско, симбол за некогашната неолитска цивилизација, чии корени се лоцирани токму овде, на археолошкото наоѓалиште...

„Еуроимпекс“ го претстави новиот „пежо рифтер“

Изминативе денови беше претставен најновиот модел на модуларниот „пежо рифтер“. Новинарите репортери од областа на автомобилизмот имаа можност во мавровскиот предел да ги тестираат...

Пелистерски Очи гледаат во нас

Другарчиња драги, во новата рубрика „Екокатче со Вики и со Влатче“ другаруваме со нашите херои што природата ја чуваат, тие се природољупци - љубов...

Со „Другаризација“ против врсничкото насилство

Со почетокот на учебната година, јавноста беше алармирана за некои несакани настани што се случија во училиштата во Скопје и низ Македонија. Заедницата беше...

„Малата сирена“ оживеа на сцената во центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп

Танцовото студио и портал за современи изведувачки уметности „Зодијак“, во партнерска соработка со училиштето за театар „Чин 4 сцена 5“, во неделата на сцената...

Чувајте го детето во вас и не дозволувајте му да биде тажно

Промовирани две нови книги за деца на Тодорка Андова Авторката Тодорка Андова најновите поетски книги им ги посветува на своите внуци: Снежана, Лука и Алек,...

Спортски активности за третоодделенци за мирен соживот во Кичево

Основното училиште „Кузман Јосифоски-Питу“ од Кичево неодамна беше домаќин на спортски активности, како дел од проектот „Унапредување на социјалната кохезија во Македонија“, финансиски поддржан...

Сеќавање на детето што плачеше

Посветено на горостасот Горан Стефановски Едно пролетно топло претпладне во 1955 година во мојот Прилеп, случајно се најдов на аголот меѓу улиците Борка Талески и...

Не усмен, туку устен!

Време е да почнеме да ја подгреваме предновогодишната манџа. Во семејството Николови во Скопје. - Жено, за да нема ти реков ми рече, инсистирам на...