23.3 C
Skopje
18.6.2019 - 21:52

Ќе видиме дела на иконите на современата како Трејси Емин и Сара Лукас

Почнувајќи од вечерва во 20 часот па до 12 август годинава, во Музејот на современата уметност - Скопје, публиката ќе има можност да го...

Лувр на забранети дела во Узбекистан

Туристите доаѓаат тука најпрвин поради страшните глетки од хаварисани предмети на исушеното дно на, до неодамна, четвртото најголемо езеро на земјата Авангардната уметност во времето...

Пасивното Мариово пишува есеј за убавина

#РаскажиНиЗаМакедонија Прилепско Мариово Висорамнинската поставеност на областа, карактеристичните варовнички карпи, античките патишта, останките од античките градови, највисокиот кањон во Македонија, а како што велат Мариовци поголем...

Софија Гешоска со награди ја докажува љубовта кон македонскиот јазик

Деветтоодделенката Софија Гешоска од ОУ „Гоце Делчев“ од Прилеп одлично го владее македонскиот јазик. Потврда за тоа е втората награда што ја освои деновиве...

Нови техники и свежа енергија на изложба на ликовното студио „Арс вивенди“

Во галеријата на домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, минатата среда, членовите на ликовното студио „Арс вивенди“ ја одржаа својата 14-та завршна изложба....

Еве стигна летото

Еве стигна летото бело коњче јава, цветно венче тоа ставило на глава. Поточиња весели и бисерни капки, насмеани цветови крај нив детски стапки. Еве стигна летото топол сончев зрак, на игри во природа нѐ повика...

„Татковината во детските срца“ промовирана во Прилеп

Во градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп, во четвртокот беше промовирана книгата „Татковината во детските срца“ на Марија Таушанска Анастасовска. Станува збор за интересен...

За лисицата од селото Лисиче

ЗА СЕКОЈА БУКВА ПРИКАЗНА: Л Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот...

Целосно автономните автомобили и не се толку здодевни

„Пежо е-леџенд“ е електричен автомобил со високи перформанси Концептот „пежо е-леџенд“ дефинитивно е фаворитот во класата на електричните автомобили. Неговиот дизајн е инспириран од класичниот...

„Т’га за југ“ прозвучи на македонски, албански и на турски јазик

ОУ „Браќа Миладиновци“ во Струга одбележа 45 години постоење Годинава нашите ученици, со помош на своите ментори, освоија многу први места на регионални и на...