15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 16:41

Секоја песна личи на парче живот

Денеска ви претставуваме дел од творештвото на авторката Снежана Паноска, поточно песни од нејзината прва поетска збирка за деца „Брзозборливо“, која беше промовирана лани...

Здравствени придобивки од грозјето

Грозјето го користат речиси сите народи веќе илјадници години, а употребувано е и од неколку стари цивилизации за правење вино. Постојат многу видови грозје,...

Глуварче – природен лек за многу болести

Глуварчето (Taraxacum) спаѓа во родот билки од фамилијата Asteraceae. Уште древните народи знаеле дека глуварчето има лековити својства, а дека сокот исцеден од младото...

Поздрав до „Колибри“ од малите фудбалери од Трогир

Патувајќи со брод од Брач до Сплит, неодамна се сретнав со фудбалската екипа на ФК Трогир што на Постира на островот Брач играше фудбал...

Мотоцикли на иднината што можеби ќе се возат по 2020 година

Мотоциклите постојат долго време и се дел од историјата на човекот. Всушност, тие имаат долга и голема историја во прекрасниот свет на транспортот и...

Каде згреши Емануел Макрон

Францускиот претседател не само што ја губи лидерската способност туку и ја отвора вратата за популизмот што требаше да го порази Додека со воз патував...

Стихови со кои полесно се расте

Неуморниот писател за деца Васил Мукаетов неодамна ги израдува своите млади читатели со уште една книга. Негово најново дело е поетската збирка „И да...

Промоција на збирката „Дремката на облакот“

Во книжарницата на „Литература.мк“ во Скопје, вечерва, во 19.30 часот, ќе биде промовирана книгата „Дремката на облакот“ - хаику-поезија од младата поетеса Софија Бислимоски....

Спорни прегледи – ново мачно искуство за доселениците

Малолетните доселеници, кои немаат документи и не се придружувани од возрасни лица, се изложуваат на спорни мачни прегледи за утврдување на возраста, кои се...

Кинотека со опусот на Гапо во трка за престижна награда

Последното ДВД-издание на Кинотеката на Македонија - дигитализираниот долгометражен филмски опус на Бранко Гапо влезе во трка за меѓународната награда за најдобар ДВД-производ, која...