-10 C
Skopje
17.1.2019 - 10:40

Одржувајте ги кучињата во форма со трчање, планинарење, пливање

Ако вашиот пес има повеќе килограми од дозволеното, тогаш ви е потребен план за вежбање Вежбањето е многу важно за одржување на здравјето на кучињата....

Како да препознаете вистинско ладно цедено маслиново масло

Иако ладно цеденото маслиново масло знаеме да го платиме и неколкупати поскапо, сепак не сме сигурни дека не сме добиле мешавина од соино или...

Да престанеме со консумирање шеќер не значи и да се откажеме од благо!

Белиот шеќер не само што не ги содржи витамините и минералите туку тој предизвикува и губење на некои од нив. Така, на пример, шеќерот...

Што сѐ можете да миете во машина за садови

Сите знаеме дека машината за миење садови е еден од омилените домаќински апарати на секоја жена. Да бидеме искрени, кој сака да мие садови? Меѓутоа...

„Сe што ни е заедничко“ во МСУ

Изборот на осумнаесет уметници нè запознава со дела што даваат увид во ситуации на различни несигурни и расцепкани историски контексти, посочувајќи на можноста да...

Излезе романот „Луѓе без минато“ на Ивица Челиковиќ

Во издание на „Паблишер“ од Скопје, деновиве излезе од печат романот „Луѓе без минато“ на македонскиот писател Ивица Челиковиќ. Станува збор за роман за...

На децата им треба уметност колку и свеж воздух и храна

Со право велиме дека секое дете има право на храна и дом, образование, медицинска заштита и така натаму. Мораме да сфатиме дека секое дете...

Најстари устави во светот

Голем број западни експерти предупредуваат дека традиционалните демократии денес се соочуваат со сериозни уставни проблеми, бидејќи либералните демократии се мачат со разни нелиберални кризи....

Вљубен сум во мермерот

Драган Попоски-Дада, скулптор Не ми пречеше правот од мермерот, единствено грешев што додека делкав цигарата ми беше во уста, рече познатиот автор и пензиониран...

Трамп ги „издрибла“ Мароканците и постигна гол од 14 милијарди долари

Американците веќе одамна пресметаа и ѝ гарантираат на светската фудбалска куќа заработка од 14,3 милијарди долари што претставува двојно повеќе од приходот, кој ФИФА...