22.9 C
Skopje
21.10.2019 - 18:48

Концерт на Филхармонијата со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Kонцерт под наслов „Ќе се разбудам ли пак“, на кој ќе бидат изведени дела од Дебиси, Копланд и од Коларовски, ќе одржи Филхармонијата утревечер,...

Најчудните автомобили што некогаш биле дизајнирани

Историјата на автомобилскиот дизајн е полн со смели обиди за создавање различни возила во однос на изгледот и начинот на работа. Најсмелите од овие...

Кога Лана мудрува

Драги другарчиња, драги читатели на најубавиот додаток за деца „Колибри“, знам дека секој вторник со нетрпение чекате да стигнат новите содржини што ги подготвуваме...

За штркот од селото Штрбово

Стигнавме и до крајот на овој прекрасен, едукативен серијал „За секоја буква приказна“ на писателот Владо Димовски, што ексклузивно го објавувавме на страниците на...

Од бележникот на писателот Наум Попески

Плодна есен Ни донесе есента разни витамини, јаболка и круши, грозје, жолти дињи... И црвени пиперки кромпир, морков, гравче, зелката за салата, гравчето на тавче. Сакам да ви кажам и ова е битно: амбарите полни...

Сакам предизвици и откривање нови научни дисциплини!

Таленти: Бошко Бошков, математичар Во списокот на талентирани ученици за кои секогаш има место на страниците на „Колибри“ со задоволство го допишуваме името на Бошко...

Матеја Петрушевска од Куманово го напиша најубавото писмо

Писмото на Матеја е испратено до Меѓународното биро на Светскиот поштенски сојуз во Берн, Швајцарија, каде што ќе се натпреварува со другите литературни состави од...

Дедо, ти си мојата инспирација и поттик да бидам најдобар и најсилен

Почитуван дедо, Одамна се немаме видено. Откако си заминав од дома. Студиите по хемија се одвиваат напорно и многу време посветувам на нив, за да...

Зајаците – домашни миленици што се плашат од човечки допир

Доколку зајакот не го прифаќа допирот на сопственикот, може да стане агресивен поради стравот, а тоа претставува проблем во секојдневниот соживот, особено кога е...

„Плејстејшн 5“ пристигнува на крајот на 2020-та

Како што се очекуваше, „Плејстејшн 5“ ќе биде помоќен од „Плејстејшн 4“, со нови технологии за контролорот, графика и брзина. ПС5 ќе излезе во...