-1.8 C
Skopje
18.1.2020 - 3:05

Ивце Пивце ни раскажа како настанал првиот македонски весник!

Третоодделенците на влезот беа пречекани од Ивце Пивце, нивниот омилен лик од ТВ-екраните, кој како добар домаќин им ја покажа редакцијата, ги запозна со...

Операта „Хофманови приказни“ во МОБ

В сабота, 16 февруари, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет, ќе се изведе романтичарската опера „Хофманови приказни“ на Жак Офенбах,...

Земји со најголем број иноваторки во светот

Процент на жени што поднеле апликации за патентирање иновации во повеќе земји во изминатите десет години Студијата објавена од Канцеларијата за интелектуална сопственост на Велика...

Фукујама уште верува во триумфот на либералната демократија

Американскиот политиколог Френсис Фукујама стана ѕвезда прекуноќ кога во статијата за едно списание од 1989 година тврдеше дека либералната капиталистичка демократија не само што...

Учениците од ОУ „В.Николески“ – најдобри

На пригодна свеченост, која се одржа на 8 декември, на охридскиот плоштад им беа врачени наградите на наградените ученици, од литературниот конкурс што беше...

Концерт на Филхармонијата со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Kонцерт под наслов „Ќе се разбудам ли пак“, на кој ќе бидат изведени дела од Дебиси, Копланд и од Коларовски, ќе одржи Филхармонијата утревечер,...

Не скоро, туку речиси

Малку дијалог. - Петре, каде? - Влатче, пешачам малку. - Си почнал секој ден да пешачиш по два часа. - Скоро секогаш сакам да сум во топ-форма. - И...

Што значи новата европска регулатива за заштита на податоците

ЕУ да ја спроведува општата регулатива за заштита на личните податоци (ГДПР), која треба да одговори на зголемената загриженост за приватноста на европските граѓани....

Децата со инвентивни маски го одбележаа „Тиквешкиот гроздобер“

Манифестацијата „Тиквешки гроздобер“, која во Кавадарци се одржува повеќе од половина век, годинава блесна во прекрасно издание, во кое во дури 40 поставки продефилираа...

Криењето е најголемиот талент на мачките

Сите сопственици на мачки имаат забележано дека нивните миленици одвреме-навреме знаат да исчезнат без трага. И покрај тоа што ги знаете сите места во...