15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 17:46

„Самсунг“ ќе инвестира 20 милијарди долари за вештачка интелигенција и 5Г

Јужнокорејската компанија „Самсунг“ планира да инвестира околу 20 милијарди долари за развивање технологии и системи за вештачката интелигенција и тоа во следните три години....

Наша трајна обврска е да го чуваме мајчиниот јазик

Со литературно читање на домашни поети и на ученици од две основни училишта, „Христо Узунов“ и „Санде Штерјоски“, во Центарот за култура во Кичево,...

Глобални линии

Маалските јунаци на Туфан и на Станишиќ (1)

Со книгата „Не ме давај ним“ на Тарик Туфан се сретнав благодарение на книжевниот фестивал „ПроЗа Балкан“, годишно среќавање на прозни автори од балканските...

За ѕидарот Ѕвонко од Смилево и убавата Ѕвезда од Љубојно

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Отчука, не откуца!

Малку дијалог. - Пишуваш нешто? - Роман. - Одлично! А, до каде си?! - При крај. Уште да откуцам еден дијалог меѓу главниот лик и неговата жена. Доста...

Дружба, пријателства, насмевки и 22 нови песнички

Нови 22 детски песнички можеа премиерно да ги слушнат верните обожаватели на фестивалот на детски песни „Гроздоберче“, кој се одржа во петокот и саботата...

Автомобили што возат автономно

„Ербас“ го искомбинира своето знаење од воздухопловството со знаењето и иновациите на автомобилскиот гигант „Ауди“ во еден нов концепт за креирање возило, наречен „поп.ап...

Автономните aвтомобили ќе дојдат во подалечна иднина

Пред една година, Детроит и Силиконската долина имаа визии да стават илјадници автономни такси-возила на патот во 2019 година, воведувајќи ера на автомобили без...

Британија склучува трговски договори со Кина

Со една нога надвор од ЕУ, Британија реши да ја зајакне економската соработка со Кина. Потегот нема да им се допадне на нивните најголеми...