4.3 C
Skopje
20.2.2020 - 10:50

„Вирџин галактик“ можност за вселенски туризам

„Вирџин галактик“ на Ричард Бренсон се подготвува конечно да го испрати својот туристички ракетен брод до работ на вселената. Ако летот е успешен, тоа...

Бојник и стратегија за негово фаќање

Кога ќе се забележи линијата на движење на бојникот, тогаш слободно може со мамката да се префрли јатото два метра кон средината на реката,...

Шолја какао е здрава напивка, богата со витамини и со минерали

Кафето е ритуал од кој тешко се откажуваме. Но откако ќе ги прочитате позитивните ефекти на какаото, кое се смета за моќен антиоксидант на...

Од желбата за допадлива архитектура се занемарува квалитетот

Денес им стана примарна цел на архитектите и на дизјанерите да создадат објект и локација што ќе бидат споделувани на Инстаграм. Дали и колку...

Абаџиева: Ќе ни недостигаат неговите луцидни дела

Симон Узуновски, кој почина на 69-годишна возраст во неделата, важи за еден од пионерите на интерактивните инсталации во Македонија. Беше активен на сцената речиси...

Зрела лирска објава

(Билјана Станковска, „Растурен круг на времето“, Феникс, 2018) Лириката обично се поврзува со конкретни односи, со личности, со чувства и со емоции, со атмосфера на...

КОИ СЕ МАКЕДОНСКИТЕ ПРОЗНИ КЛАСИЦИ? (1)

Понекогаш се прашувам, откаде им била потребата на некои несомнено големи прозни автори да објавуваат поезија? Стиховите на Џојс или на Борхес, на пример,...

„Хонда“ со мотор на „Тесла“ наречен „теслонда“

Старата „хонда акорд“, напојувана од моторот „теслонда“, може да оди од 0 до 60 километри на час за 2,45 секунди. Тоа е побрзо од...

Со уметност, спорт и традиција против насилството

За време на креативните работилници, секој тим изработи постери со традиционални костими од својата земја, а учесниците презентираа и традиционални танци и песни, но...

Стихови со кои полесно се расте

Неуморниот писател за деца Васил Мукаетов неодамна ги израдува своите млади читатели со уште една книга. Негово најново дело е поетската збирка „И да...