5.1 C
Skopje
11.12.2019 - 13:25

Како да го негувате божиќното цвеќе

Божиќната ѕвезда (Euphorbia pulcherrima) е совршен подарок за божиќните празници, бидејќи е специфична и препознатлива по тоа што цвета околу Божиќ. Со своите преубави...

Кина ќе се справува со трговската бура

Очигледно, одбивањето на Пекинг да се потчини на притисокот од САД во однос на технологијата само ќе го одолжи нивниот трговски спор. Истовремено, Кина...

Џон Ален Чау: Дали мисионерите помагаат или одмагаат?

Според американскиот центар за изучување на христијанството во светот, постојат 440.000 христијански мисионери што работеле во странство во 2018 година. Во оваа бројка спаѓаат...

САД не им должат ништо на сириските Курди

САД не треба во реалноста да создадат уште една курдска држава Испаничените неоконзервативци што сакаат да ја задржат Америка во војна со Сирија сметаат дека...

ЛГ-телевизорот на собирање се појавува на пазарот годинава

Помина една година от кога беше прикажан 65-инчниот прототип на телевизор на собирање „ЛГ дисплеј“ на ЦЕС. А сега „ЛГ електроникс“ овој концепт на...

Со позитивни мисли до успешен риболов

Додека лови, потребно е рибарот да ужива во природата и друштвото околу него, со позитивни мисли да го релаксира организмот, со еден збор -...

Да престанеме со консумирање шеќер не значи и да се откажеме од благо!

Белиот шеќер не само што не ги содржи витамините и минералите туку тој предизвикува и губење на некои од нив. Така, на пример, шеќерот...

Ве молиме целата преписка препратете ја на Тахити

Пет помалку познати приказни за современата уметност Пикасо денес би бил наречен мизогинист, а Гоген - педофил. Но како влијае тоа врз начинот на кој...

„Црни и криви“ награден во Романија

Македонскиот краткометражен филм „Црни и криви“ на Марко Џамбазоски е награден на романскиот фестивал „12 месеци филмски фестивал“, кој се одржува во Клуж-Напока. Освои...

„Белег“ – фотоизложба на Бојана Пешевска

Во „Колектив галерија“, на 25 јануари, во 20 часот, ќе биде отворена фотоизложба насловена „Белег“ на Бојана Пешевска, историчарка на уметноста и фотографка. Таа во...