-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 12:15

Медицински совет

Дали кофеинот и зачините го забрзуваат метаболизмот? Луѓето најчесто зборуваат за забрзување на метаболизмот кога сакаат да ослабнат, а познатите теории дека лутата храна, кофеинот,...

Вежбањето произведува супстанции слични на канабис

Медицински совет Едно неодамнешно истражување откри дека вежбањето може да го зголеми во нашето тело производството на супстанции слични на канабисот, кои го намалуваат воспалението...

Најчестите грешки при диетите

Медицински совет Одлучивте да водите здрав живот и да загубите неколку килограми, но, сепак, не можете да ги постигнете посакуваните резултати. Тоа е поради неколку...

Медицински совет

Симптоми што предупредуваат на инфаркт Инфаркт, односно срцев удар, означува намалување или прекин на дотекот на крв со срцевиот мускул. Вашето тело ќе покаже некои...

Што треба да јадете за убава кожа

Исхраната влијае на сите делови од телото, вклучувајќи ја и кожата. Промените во текстурата, бојата, температурата и степенот на сувост на кожата се меѓу...

Медицински совет

Неколку причини за белите дамки на ноктите Често ви се појавуваат бели дамки на ноктите, а не сте сигурни зошто се случува тоа. Има повеќе...

Само една ноќ неспиење негативно влијае на здравјето

Mедицински совет Според неодамнешните резултати на едно научно истражување, една бессона ноќ е доволна за нарушување на менталното и физичкото здравје, а неколку дена неспиење...

Чај од нане против мигрена и „нервозен“ желудник

Mедицински совет Многу луѓе пијат чај од нане затоа што уживаат во неговиот вкус, а исто така има многубројни здравствени придобивки. Чајот од нане може...

Мини-аптека за патување

Без оглед каде патувате, секогаш треба да носите мини-аптека, во која ќе се најдат лекови и прибор за акутни состојби, за евентуални хронични болести,...

Како да го намалите чешањето по убод од комарец

На почетокот нема ни да го забележите убодот, бидејќи комарецот ја парализира кожата пред да ја боцне. Меѓутоа, неколку минути подоцна се прави џумка,...