9.5 C
Skopje
25.10.2020 - 23:42

Објавена „Основите на будизмот: прашања и одговори“ од Џао Пучу

„Македоника литера“ објави превод на македонски од книгата „Основите на будизмот: прашања и одговори“ од кинескиот автор Џао Пучу, која упатува и одговара речиси...

Излезе графичката новела „Плати па клати“ од Честер Браун

Деновиве во издание на книгоиздателство „Темплум“ излезе графичкиот роман „Плати па клати: мемоари на еден уживател на проституција во слики и зборови“ од канадскиот...

Свеж прилог кон феминистичката теориjа на жанрот

 Во книгата е дадена нова перспектива во книжевно-теориското истражување на женското писмо и романот како книжевен жанр. Целта на книгата е да се разгледа...

Музиката и театарот се храна за човечкиот дух и во кризни времиња

Затворено 60-то јубилејно „Охридско лето“ Со театарската претстава „Бог на масакрот“ во изведба на НУ „Турски театар“ Скопје, на сцената „Долни Сарај“ беше спуштена завесата...

Уметникот Свилен Стефанов изложува во КИЦ на Македониjа во Софиjа

Во галеријата на КИЦ на Македонија во Софија е отворена изложба на ликовниот уметник Свилен Стефанов. По „Изгубени простори“ на Марјан Ѕингаров, оваа втора...

Промоција на „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска

Промоција на поетската книга „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска ќе се одржи утре, во 12 часот, во Спомен-собата на Миладиновци во градската библиотека „Браќа...

Симпозиум за ликовната критика денес

Во Музејот на современата уметност во Скопје, вечерва, со почеток од 20 часот, ќе се случи годишниот симпозиум на Здружението на ликовните критичари -...

Гостува американската виолинистка Естер Ју

„Бајка“ е насловен концертот, кој оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи утревечер, во 20 часот. Како солистка ќе настапи исклучителната американска виолинистка Естер...

Националната галериjа во борбата против пандемиjата

Музеите во целиот свет се соочуваат со огромни тешкотии. Многу од нив сѐ уште се затворени за посета, некои делумно се отвораат со нови...

Награди за поетите Михаил Ренџов и Мирослав Биелик од Словачка

Реномираната награда „книжевен жезол“ за поетски опус што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија секоја година на еден домашен и на еден странски...