24 C
Skopje
21.9.2018 - 22:00

Волшебниот свет на Чингиз Ајтматов (1)

Антиупатства за лична употреба Кога се сретнав со „Приказните од степите и планините“ на Чингиз Ајтматов, бев дипломиран студент по компаративна литература и веќе маѓепсан...

Фасциниран сум од апсурдот во транзициските општества

Владимир Блажевски на Фестивалот на европски филм на Палиќ Македонскиот филм „Година на мајмунот“ на режисерот и косценарист Владимир Блажевски, кој беше прикажан во Главната...

Антологија на песни посветени на поетесата Даница Ручигај

„Недореченост, о проклета да си“ е насловена антологијата на апесни посветени на Даница Ручигај, првата македонска поетеса и основоположничка на т.н. женско писмо во...

„Интересно време“ на 58. Биенале на уметноста во Венеција

Насловот на биеналето „Да живеете во интересно време“ е заснован на старата кинеска клетва што се однесува на периодот на несигурноста, кризата и превирањата,...

Камерниот оркестар на Музичката младина традиционално на „Охридско лето “

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија во рамките на „Охридско лето“ го одржа традиционалниот концерт, кој беше пренесуван и во живо преку Интернет...

Изложба на дела од Снежана Малетин во Прилеп

Изложба на дела од Снежана Малетин ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“. Уметницата од Нови Сад,...

На работ на немерливото

Кон збирката „Стојач на работ“ од Филип Клетников („Авант прес“, Скопје, 2018) Ферид Мухиќ Новата поетска збирка на Филип Клетников е насловена „Стојач на работ“. И...

Раца Фирфова-Ѓоргова не е единствената голема љубов на Рацин

Деведесет години од „Стихови и дописки до Раца“ Данило Коцевски пишува во неколку наврати за цела галерија девојки во кои Рацин бил вљубен и на...

Ватикан нуди духовна инспирација за Биеналето на архитектура во Венеција

Светиот престол со векови е еден од најголемите покровители кога станува збор за архитектурата, но досега никогаш нема учествувано на оваа глобална архитектонска изложба....

Промоција на „Динга стоп: скопски приказни од Ново Маало“

Промоција на книгата „Динга стоп: скопски приказни од Ново Маало“ од Владимир Плавевски, вечерва, со почеток во 19 часот, ќе се одржи во центарот...