4.7 C
Skopje
20.2.2020 - 19:46

Маалските јунаци на Туфан и на Станишиќ (2)

Официјалното име на населбата во која се случуваат приказните во „Скиселени тикви“ е Даме Груев, но многу е попозната како Ге-Ге или населба Гола...

Византиското пеење на листата на УНЕСКО е можност за регионална соработка

Впишувањето на византиското пеење на листата на УНЕСКО отвора нови можности за промоција на ова добро и на национално ниво. Не е невозможно приклучување...

Документарец за спомениците од НОБ на Балканот на „Берлинале“

Во исландскиот документарец „Последен и прв човек“, кој го режираше трагично починатиот композитор Јохан Јохансон, нараторка е славната актерка Тилда Свинтон, а проектот се...

Промоцијата на „Приказни на тивок оган“ од Светлана Камџијаш

Промоцијата на збирката раскази „Приказни на тивок оган“ од Светлана Камџијаш ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во клуб-ресторанот МКЦ. За книгата ќе...

Симон Трпчески настапи со „Њу Џерси симфони“ и со славната Шиан Жанг

Нашиот прославен пијанист Симон Трпчески реализира три концерти во Соединетите Американски Држави. Тој настапи со „Њу Џерси симфони“ и со прославената диригентка Шиан Жанг....

Ремек-делото на Романецот Ребреану на македонски

Деновиве е објавен македонски превод на „Адам и Ева“, едно од ремек-делата на големиот романски писател на 20 век Ливиу Ребреану (1885 - 1944)....

Излезе вториот дел од монографијата „Македонски лингвисти“ на Иван Глигоровски

Новинарот и публицист Иван Глигоровски го објави вториот дел од книгата „Македонски лингвисти“, посветена на придонесот на македонските научни работници, чија трајна преокупација е...

Маалските јунаци на Туфан и на Станишиќ (1)

Со книгата „Не ме давај ним“ на Тарик Туфан се сретнав благодарение на книжевниот фестивал „ПроЗа Балкан“, годишно среќавање на прозни автори од балканските...

„Американска фабрика“ и „Паразит“ меѓу нашите најголеми конкуренти

Во категоријата најдобар документарец, за најголем фаворит, а наедно и конкурент на „Медена земја“ го сметаат „Американска фабрика“, првиот филм на продукциската компанија на...

Уништен Пикасо на изложба на неговата муза Дора Маар

Делото беше поставено во рамките на изложбата на дела на Дора Маар во лондонската галерија „Тејт модерн“, која претходно беше презентирана во центарот „Помпиду“...