1 C
Skopje
17.1.2019 - 19:03

Македонската филхармонија на турнеја во Кина

Почнувајќи од денеска до 8 јануари, оркестарот на Македонската филхармонија ќе оствари турнеја во Кина, под наслов „7 концерти во 7 града во Кина“,...

Изложбa на Јана Куновска во КИЦ

Утревечер, со почеток во 20 часот, во КИЦ ќе се отвори изложба на слики насловена „Не биди груб кон стварноста“ од ликовната уметница Јана...

НАПРЕД НАШИ!

Билдањето на емоцијата е многу важно - навивачките и партиски химни, слоганите, легендите, хероите, спасителите... - одржувањето на племенската еуфорија се подгрева како што...

Неолитот е неисцрпен извор за археолозите

Во Археолошкиот музеј на Македонија, со изложба, се одбележуваат 40 години од првите археолошки истражувања во неолитската населба Тумба Маџари Неолитот во Македонија четврти пат...

Ретроспектива на доајенот Танас Луловски

Утревечер, (20.12) со почеток во 19 часот, во „Даутпашиниот амам“, во организација на Националната галерија на Македонија, ќе биде отворена ретроспективната изложба на доајенот...

Покрај Ковачевиќ и Шнајдер, Стефановски е најостриот југословенски драмски автор

Беше еден од тројцата најважни драматичари во 1980-тите, но и текстописец на групата „Леб и сол“. Во Хрватска се сетија на него дури откако...

На едно од најпознатите дела во историјата на уметноста избројани 93 пениси

Таписеријата од Бајо е еден од најпознатите и најзначајни историски документи на светот - ја прикажува приказната за нормандиското освојување на Англија од 1066...

КОИ СЕ МАКЕДОНСКИТЕ ПРОЗНИ КЛАСИЦИ?, 2

Да се обидам најпрвин да одговорам како би се одредил поимот „книжевен класик“. Веднаш се поврзува со долготрајното влијание на неговото книжевно дело врз...

Од желбата за допадлива архитектура се занемарува квалитетот

Денес им стана примарна цел на архитектите и на дизјанерите да создадат објект и локација што ќе бидат споделувани на Инстаграм. Дали и колку...

Абаџиева: Ќе ни недостигаат неговите луцидни дела

Симон Узуновски, кој почина на 69-годишна возраст во неделата, важи за еден од пионерите на интерактивните инсталации во Македонија. Беше активен на сцената речиси...