3 C
Skopje
18.11.2018 - 15:58

Почнува „Година на есејот“ во Струга

Дванаесеттата меѓународна литературна манифестација „Година на есејот“, која ја организира медитеранската академија „Браќа Миладиновци“ - Струга, ќе се одржи на 7, 8 и 9...

Омаж за Томе Арсовски и за Димитар Солев

Најавен како составен дел од годинашната програма на активности на НУБ „Климент Охридски “, неодамна во библиотеката, пред поголем број присутни, се одржа книжевен...

Волшебниот свет на Чингиз Ајтматов (2)

Не е нималку чудно што повеќето од делата на Чингиз Ајтматов се филмувани. Автентичните предели и ликови во неговата проза се доловени со визуелна...

Кодексот на Да Винчи се враќа во Италија

Во престижниот музеј „Уфици“ во Фиренца, Италија, на 29-ти месецов ќе биде отворена изложбата „Кодексот Лајчестер на Леонардо да Винчи“, која ќе трае до...

Љубовни прдикокоси, за потсеќање

Антиупатства за лична употреба Можеш да ми помогнеш? А ти, можеш да ми помогнеш? Што викаш толку?! А ти, што викаш? Која ти беше онаа женска сношти во паркот? А...

„Стаклена менажерија“ – премиера на Струмичкиот театар

По 23 години на сцената на народниот театар „Антон Панов“ во Струмица повторно се поставува претставата „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, во режија на...

Претстава со филмски кадри од 160 холивудски филма на МОТ

Со „Блокбастер“ - претстава со филмски кадри од 160 холивудски филма, утревечер во Македонскиот народен театар ќе почне 43-от Меѓународен театарски фестивал „Млад отворен...

Дела и од Сирија на графичкото триенале во Битола

Годинава учествуваат автори од 167 држави Во Заводот и музеј во Битола е отворено деветтото издание на познатото Меѓународно графичко триенале, на кое годинава учествуваат...

Ватикан нуди духовна инспирација за Биеналето на архитектура во Венеција

Светиот престол со векови е еден од најголемите покровители кога станува збор за архитектурата, но досега никогаш нема учествувано на оваа глобална архитектонска изложба....

Дуото „Сора“ направи магичен спој на традиционални песни и класични композиции

Магичен спој на традиционални песни и дела од класичната музика направи дуото „Сора“ во црквата „Света Софија“, на концертот во рамките на фестивалот „Охридско...