28 C
Skopje
21.9.2018 - 16:12

На кастингот тежев 106 килограми, мирисав на сено и бев искасана од болви

Иако неки режисери како Фелини или Бергман, во денешно време Ларс фон Трир и Педро Алмодовар, во своите филмови секогаш ги ангажираат истите актери,...

Изложба на уметницата и галеристка Ана Христовска

Вечерва, во 20 часот, во галеријата на Младинскиот културен центар ќе се отвори изложбата на македонската уметница и галеристка, Ана Христовска, насловена „Сакај и...

Финецот Паули Тапио добитник на „Мостови на Струга“

Управниот одбор на „Струшки вечери на поезијата“ одлучи наградата „Мостови на Струга“ за најдобра дебитантска книга, која ја доделуваат СВП и УНЕСКО, во конкуренција...

Македонскиот стрип во Нови Сад

Стрип-центарот на Македонија (СЦМ), со седиште во Велес, изминатиот викенд го промовира македонскиот стрип на 12-от Новосадски стрип-викенд. Програмскиот координатор Томе Трајков, заедно со...

Велешкиот театар во мај на три фестивали во странство

Во текот на мај народниот театар „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес ќе настапи на три интернационални театарски фестивали во Бугарија и во Русија. Како што...

За книгата „Океан од слики“ на Томислав Османли

(Скопје: „Авант прес“, 2018) Најновата прозна книга на Томислав Османли, „Океан од слики“ (раскази и каприча), е компонирана како своевиден меланж од постапки, жанрови и...

„Дивата круша“ имаше извонреден прием од публиката и од критиката во Кан

Македонија вторпат како малцинска копродукција, учествуваше на најпрестижниот филмски фестивал во светот. Преку „Сестри и брат Митевски продукција“ Македонија учествуваше во најновиот филм на...

Доаѓа еден од водечките виолинисти во Кина

Утревечер во 20 часот Македонската филхармонија ќе го одржи симфонискиот концерт „Нинг Фенг се враќа“, на кој, како што кажува насловот, ќе настапи виртуозот...

Модата и ремек-делата на средновековната уметност во „Мет“

Во Институтот за костими при њујоршкиот музеј „Метрополитен“ е отворена изложбата „Рајски тела: модата и католичката имагинација“, а темата на поставката е дијалогот меѓу...

Настапи косовскиот виртуоз на гитара Дрилон Чочај

Косовскиот виртуоз на гитара Дрилон Чочај одржа концерт во црквата „Света Софија“ во рамките на фестивалот „Охридско лето“. На програмата беа дела од Јохан...