9.7 C
Skopje
17.11.2019 - 1:51

Промоција на „Човек“ од Јовица Ивановски

Во градската библиотека „Браќа Миладиновци“, денеска, во 12 часот, ќе биде промовирана поетската книга „Човек“ од Јовица Ивановски, добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“ на...

Наративни приказни за Скопје во чест на 13 Ноември

Во чест на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на главниот град од фашистичката окупација пред 75 години, денеска во Музејот на македонската борба ќе...

Втора книга на Васко Шутаров за културната дипломатија

Второто дело посветено на културната дипломатија од Васко Шутаров насловено „Културната дипломатија на СФРЈ и културните дипломатии на државите-наследнички“ ќе биде промовирано вечерва, во...

Во трка за животот

Прва награда на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Петре Димовски Не е мој ден, чувствувајќи недостиг од елан маратонецот Малко Јанин папагалски ќе ја...

Ни ја прикажа Македонија каква што не можеме ни да ја замислиме

Шиао Јанг, кинеска фотографка Пред да дојдам во Македонија, веќе имав посетено многу земји од поранешна Југославија, за фотографирање споменици. Македонија се наоѓаше на мојата...

Промоција на „Трпе и Европа“ на Ефтим Клетников

Промоција на новата книга на Ефтим Клетников, „Трпе и Европа“, која спаѓа во жанрот комедија, ќе се одржи утревечер, во 19.30 часот, во „Матица...

Роденовиот „Мислител“ си најде нов дом во „Лувр“ во Абу Даби

Роденовиот „Мислител“, веројатно една од најпознатите скулптури на сите времиња што прикажува човек со наведната глава потпрена на раката во седечка позиција, си најде...

Стефан Шашков со самостојна изложба „Внатрешната градина“

Вечерва, во 20 часот, во просториите на „Јавна соба“ во Скопје, ќе биде отворена изложба на фотографии насловена „Внатрешната градина“ на визуелниот уметник Стефан...

Пандора Апостолоска Саздовска на симпозиум во Маракеш

Визуелната уметница Пандора Апостолоска Саздовска учествува на уметничкиот симпозиум и работилница за современа уметност во Маракеш, Кралство Мароко, кој започна вчера и ќе се...

Новиот роман на Елиф Шафак на македонски

Издавачки центар „Три“ го објави „10 минути и 38 секунди во овој чуден свет“, новиот роман на Елиф Шафак, најмоќниот женски глас на светската...