9 C
Skopje
21.11.2018 - 7:47

Заземе, не завземе

Во „Зборуваме македонски“ за грешките во пишувањето на гласовите. Да, драги мои, овие грешки ги најдов во книги, учебници списанија... Сега ќе се обидам една...

Промоција на „Мозаикот на Деби Му“ од Жаклина Мучева

Денеска во „Салон 19:19“, во Културно-информативниот центар во Скопје, во 12 часот, ќе биде промовирана книгaта „Мозаикот на Деби Му“ од Жаклина Мучева. Инаку, ова...

„Го градам мојот град 2018“ во ДКЦ „Карпош“

Детскиот културен центар „Карпош“ и оваа година традиционално ја организира манифестацијата посветена на предучилишните установи, а во чест на градот Скопје - „Го градам...

Благојче Павлески прв на меѓународен натпревар по програмирање

На неодамнешната 12-та Јуниорска балканска олимпијада по информатика, што се одржа во Темишвар, Романија, Благојче освои бронзен медал Петнаесетгодишниот Благојче Павлески од Прилеп е вистински махер...

Шише, не флаша!

Еден мој пријател многу сака да пие вода од флаша. А, бидејќи знае дека сум по јазикот, честопати знае да ми рече: „Доста ме...

Шумата на помош нѐ викна!

Филип Димкоски Другарчиња драги, во новата рубрика „Екокатче со Вики и со Влатче“ ќе ги запознаете нашите херои што ја чуваат природата, тие се природољупци...

Правилна одлука

Драги деца, еве трета година по ред писателот за деца и возрасни Трајче Кацаров ексклузивно за „Колибри“ пишува песни за летните доживувања на малиот...

Прв пијано-рецитал на Арсениј Ангелески

Младиот и талентиран пијанист Арсениј Ангелески, неодамна во Центарот за култура „Марко Цепенков“, во Прилеп го одржа својот прв пијано-рецитал на кој се претстави...

Еко-дете

Познавам еден Мете тој е еко-дете. Ви кажувам на глас, еко-дете посакав да станам и јас. Да го прашам отидов кај Мете што треба да правиш за да станеш еко-дете. - Кога вода...

Прогласени најдобрите творби

Шпаркасе банка и „Пакомак“ во октомври го организираа екоконкурсот „Штеди, креирај, победи“.   Пристигнаа многу убави творби направени од материјали што може да се реупотребат или...