7.8 C
Skopje
14.12.2019 - 18:04

Белата северна убавица

Еден од најинтересните и најнеобични жители на зоопаркот е белата мечка. Крај нејзиниот кафез речиси секогаш има најмногу посетители. Всушност, тоа не е обичен кафез...

„Ѕвездички“ ќе блеснат по деветнаесетти пат

Фестивалот е едно големо шоу за талентирани момчиња и девојчиња, во кое учесниците имаат можност да ги покажат своите способности - вели директорот Марјан...

Одбележан патронатот во ОСУ „Мирко Милески“ во Кичево

Со пригодна свеченост, минатиот вторник беше одбележан денот на погибијата на народниот херој Мирко Милески, чие име го носи општинското средно училиште во Кичево....

„И јас можам“ во Археолошкиот музеј

Во Археолошкиот музеј во Скопје, во едукативното катче „Млади археолози“, во средата се одржа креативната работилница „И јас можам“ со лицата од здружението за...

За трите страчки од Волкодери и за детето џуџе

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Елза и Ана наоѓаат маѓепсана шума во „Снежното кралство 2“

На задоволство на најмладата публика, како и за повозрасните љубители на анимирани филмови, продолжението на хитот „Снежното кралство“ наскоро доаѓа во кината. Во омилениот...

На повидок самостоен литературен проект

Матеа Стоев сака да остави траги од пишани зборови Матеа Стoев е ученичка во деветто одделение во основното училиште,,Григор Прличев“ - Охрид. Како дете...

Жив е Конески

На нашиот вечен учител Беше кроток во одот кон сводот, и уште покроток во зборот, а зборот му тежи повеќе од злато, беше топол ко лебот насушен штотуку изваден...

Јоновски обезбеди помош за училиште во родната Струга!

Долгогодишниот ракометен репрезентативец Ацо Јоновски се вклучи во кампањата за помош на ОУ „Јосип Броз-Тито“ во Струга. Тој е тренер-играч во германскиот нисколигаш Ратинген...

Продолжен дневен престој во ООУ „К. Рацин“ во Прилеп

ООУ „Кочо Рацин“ од Прилеп воведе продолжен престој за ученици. Капацитетот на продолжениот престој е за триесетина деца. Целта на дневниот престој е да...