6 C
Skopje
21.2.2019 - 21:52

Одбележани родендените на Тоше и на „Малиот битолски Монмартр“

На свеченоста им беа врачени наградите на најуспешните млади ликовни уметници, кои ги освоија минатата година во: Чешка, Романија, Индија и во Португалија. Десетина...

Доцниш, не касниш!

Еве една приказничка за петелот и за лисицата. - Лиске, денеска касниш, кокошките легнаа и заспаа. - Аууу, петлето гаќаресто!... Мислиш лисиците јадат само кокошки? Знаеш...

Шестдневна ученичка дружба на Попова Шапка

Во рамките на проектот „Градиме мостови за заедништво“, деновиве на Попова Шапка, Детската амбасада за сите деца во светот организира зимски камп. Тоа беше...

Објавена едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“

Антологиски избор од десет кинески книги за деца и за млади, како прв дел од едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“, објавија деновиве друштвото...

Заминување

Со реиздавањето на романот „Феликс“ на Вера Николова, темата за холокаустот на еврејскиот народ во Македонија, повторно станува достапна за нашите ученици. Авторката вели...

Најубаво се живее кога се има доверба во луѓето околу себе

проф. д-р Кирил Темков Јас сум суштество. Имам тело и душа. Физичкиот живот го живеам со основите и силите на телото, со неговите потреби...

Со „Колибри“ го прелетавме светот

Познатиот македонски писател, публицист и хроничар Мишо Китаноски се осврна на шеесетте години постоење на „Колибри“, чиј читател и соработник е од почетоците до...

Бесплатно скијање за деца во ски-центарот Маврово

Ски-центарот Маврово денеска ги поканува сите ученици на бесплатно скијање и чист воздух додека не се вратат во училишните клупи. - Им излегуваме во пресрет...

Светиот крст во рацете на дванаесетгодишниот Атанасие Блажески

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, поворката верници тргна...

Се задушив, не се загушив!

Некогаш, многу одамна, во долгите студени зими животните се собирале по куќите на дабарите. Кај нив секогаш имало дрва и шпорети, кои постојано гореле...