Со „Колибри“ го прелетавме светот

Познатиот македонски писател, публицист и хроничар Мишо Китаноски се осврна на шеесетте години постоење на „Колибри“, чиј читател и соработник е од почетоците до...

Бесплатно скијање за деца во ски-центарот Маврово

Ски-центарот Маврово денеска ги поканува сите ученици на бесплатно скијање и чист воздух додека не се вратат во училишните клупи. - Им излегуваме во пресрет...

Светиот крст во рацете на дванаесетгодишниот Атанасие Блажески

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, поворката верници тргна...

Се задушив, не се загушив!

Некогаш, многу одамна, во долгите студени зими животните се собирале по куќите на дабарите. Кај нив секогаш имало дрва и шпорети, кои постојано гореле...

Сестричките Ана и Сара од Пјаченца праќаат поздрави до Македонија!

Ви ги претставуваме сестричките Ана (8) и Сара (5) Московски, Македонки по мајка и татко, но родени во Пјаченца, Италија, каде што живеат со...

Со својата креативност ги радува децата

Од бележникот на Бисера Димеска Бисера Димеска пишува поезија, драмски текстови и раскази за деца што ги објавува во различни списанија за најмладите. Некои од...

На добрите луѓе секој човек им е ближен

проф. д-р Кирил Темков Блиските луѓе ги познавам и препознавам. Со нив ме поврзуваат контакти, со нив имам подолга или пократка врска, заеднички случки,...

Најдобрата спортистка на Кичево сонува да учествува на Олимписките игри

ТАЛЕНТИ: Анастасија Мингоска (12), каратистка Иако има само 12 години, младата спортистка од Кичево Анастасија Мингоска, од многубројните натпревари дома и во странство, се враќа...

Секоја песна личи на парче живот

Денеска ви претставуваме дел од творештвото на авторката Снежана Паноска, поточно песни од нејзината прва поетска збирка за деца „Брзозборливо“, која беше промовирана лани...

Концерт што ги обедини сите млади музичари од Кавадарци

На радост на голем број млади таленти од Кавадарци и од околината, сѐ уште живее една прекрасна традиција, која остава посебна светлина на божиќните...