Заземе, не завземе

Во „Зборуваме македонски“ за грешките во пишувањето на гласовите. Да, драги мои, овие грешки ги најдов во книги, учебници списанија... Сега ќе се обидам една...

„Средби под јаворите“ во чест на Видое Подгорец

Во Струмица, викендов, се одржаа 17-тите „Средби под јаворите - Видое Подгорец“, манифестација во чест на ликот и делото на еден од најпознатите и...

Изложба на дела од Младинска керамичка работилница во Кичево

На изложба што се одржа во петокот во Центарот за култура во Кичево беа претставени делата изработени за време на годинешната, петта Младинска керамичка...

Од обичното посјајно е духовното злато!

Срцето е богатство што не се продава и не се купува - туку се подарува. Гистав Флобер, француски писател Има едно материјално нешто што сите го...

САКАМЕ ВРТИПОП, А НЕ ПОТОП!

Од книгата „Лет со умот кон папокот на универзумот“ на Љубомир Грбевски Екокрик, екоповик САКАМЕ ВРТИПОП, А НЕ ПОТОП! Стоп за лудата трка за пари, околу нас сакаме,...

Младите кавадарчани по петти пат „Сите на велосипед“

Во здраво тело здрав дух На кавадаречките улици деновиве се слеваше река од велосипедисти во рамките на петтото издание на манифестацијата „Сите на велосипед“. Годинава,...

Кога Лана мудрува

Јазични мостови (3) И во овој број на „Колибри“ повторно ќе ве насмееме со мудростите на малата Лана што нејзината мајка Ивана Папеш Богосављев, која...

Претставена српската верзија на „Првата љубов голема, а ние мали“ на Вера Андон

Во рамките на неодамнешниот 63-ти Меѓународен саем на книгата во Белград, се одржа промоција на поетската книга за тинејџери „Првата љубов голема, а ние...

Нона Белева со своите цртежи ја оживеа „Светлосната азбука“ на Вера Симовска

Сите букви, и според графиката и според текстовите, за нив беа посебна инспирација и креативна борба за дванаесетгодишната Нона, вели писателката Симовска „Секоја буква создава...

Не одиме на доктор, туку кај доктор!

Еве сме во трговскиот центар. Две пријателки пред прекрасно уредениот излог на една продавница ја тресат темата мода. - Ми е смачено од... Се чувствувам...