4.5 C
Skopje
29.11.2020 - 12:11

Ученици од ООУ „К.Ј. Питу“ креираа и рецитираа со поетот Филип Димкоски

Онлајн работилница за деца во организација на домот на културата „Кочо Рацин“ - Скопје Во организација на домот на културата „Кочо Рацин“, со поддршка на...

Јатки на мудроста

Драги деца, во „Колибри“ можете да ја читате новата рубрика „Јатки на мудроста “, умните мисли на познатиот македонски писател за деца Стојан Тарапуза....

Велосипедистот Ангел

OД ТВОРЕШТВОТО НА ПИСАТЕЛКАТА ВЕСНА МУНДИШЕВСКА ВЕЛЈАНОВСКА Ангел и неговиот велосипед имаат куп заеднички приказни, и двајцата се немирни и доживуваат случки разни. Велосипедот сака нови гуми, здрави педали и...

Прва награда за шестоодделенецот Марко Солески од Прилеп

На првиот Меѓународен фестивал за млади музичари во Штип На првиот Меѓународен фестивал со натпреварувачки карактер за млади музичари, кој се одржа неодамна во Штип,...

Доделени дипломите за најдобрите ученици на „Ракатки 2020“

На 16-от републички детски литературен фестивал „Ракатки“ оваа година се пишуваше на темата „Нашите празници - убава традиција“. Според членовите на жирито, темата на...

Декларацијата за правата на детето е усвоена на 20 ноември 1959 година

Дали сте знаеле На 20 ноември 1959 година, Генералното собрание на ОН ја усвои Декларацијата за правата на детето, а на 20 ноември 1989 година...

Со сини балони и со песна одбележан Светскиот ден на детето

Во дворот на ООУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија „Да ги направиме децата среќни секој ден, не само на Светскиот ден на детето“, порачаа со сини...

Садат Јакупи прогласен за принц на „Евроазија 2020“

Деветгодишниот Садат Јакупи од Скопје на детскиот избор за убавина, кој неодамна се одржа во Анталија, Турција, ја освои титулата принц на „Евроазија 2020“. Тој...

На детското музичко небо светна ѕвездичката на Исидора Паровиќ

Деветгодишната Исидора Паровиќ од Прилеп отсекогаш посакувала да запее на голема сцена, а оваа желба ѝ се оствари неодамна, кога настапи на интернационалниот детски...

Двата родендени

(превртена приказна) Пред да ја прочитате приказната за двата родендени, ќе ви кажам јас нешто важно, ќе ви кажам гласно, и сѐ понатаму во приказната...