13.8 C
Skopje
22.10.2021 - 19:11

Децата од „Дајте музика“ на „Јуниорскиот евросонг“ во Париз

На 19-то издание на „Јуниорскиот евросонг 2021“, Македонија ќе ја претставуваат група деца од мегапопуларниот детски телевизиски серијал „Дајте музика“. Оваа година, јавниот радиодифузен...

Со „џампинг клеј“ да го обликуваме својот мал убав свет!

КРЕАТИВНО КАТЧЕ Учењето на децата низ игра е најкорисно и најзабавно со креативен процес. Многубројни светски истражувања покажуваат дека токму работата со глина или со...

Одиме на роденден

Драги деца, во „Колибри“ објавуваме делови од книгата „Бонтон за деца“ на познатиот македонски писател Наум Попески, кој исто така неколку години бил и...

„Убазец“

Од книгата „Бисерчиња од детски главчиња“ на Славка Арсова (9) Малиот Боре тукушто почна да ги сврзува зборовите во цели реченици, но, сепак, некои букви...

Тамара Груевска освои гран при на фестивалот „Ѕвездички 2021“

Тамара Груевска (11) од Гостивар го освои највисокото признание, гран при, на 21-от интернационален детски фестивал „Ѕвездички“, кој се одржа неодамна во Прилеп. Таа,...

Среќен роденден „Златно славејче“, со тебе сите расте(в)ме!

Досега на фестивалската сцена застанале 3.000 деца, испеани се 1.000 песнички, а „Златно славејче“ го посетиле над милион посетители Најдолговечниот фестивал за деца кај нас...

Испраќајте творби за 54. „Детски Рацинови средби“

Организацискиот одбор на 54. „Детски Рацинови средби“ распишува литературeн и ликовен конкурс на тема: „Детските сништа во мугрите“. Право на учество имаат учениците од шесто...

Наши адути во Јапонија се Лара, Милена и Тамара

Ученици од ОУ „Лазо Трповски“ во финалето на литературен натпревар во Токио Седмоодделенките Лара Станчева, Милена Милошевска и Тамара Ѓоќеска се пласираа во финалето на...

„Златно славејче“ ќе го прослави 50-от роденден!

В недела, на 17 октомври, СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје повторно ќе биде највеселото и најраспеано место во градот, а детските гласчиња ќе одекнуваат...

Со „џампинг клеј“ се развива детската имагинација

КРЕАТИВНО КАТЧЕ Учењето на децата низ игра е најкорисно и најзабавно со креативен процес. Многубројни светски истражувања покажуваат дека токму работата со глина или со...