16.1 C
Skopje
18.6.2019 - 6:52

Двете земји имаат големи задачи пред себе

Џон Псаропулос Најчувствителни прашања од спроведувањето на Преспанскиот договор се културолошките и ќе биде потребно време да се решат, смета грчкиот новинар Псаропулос НАТО и...

Глобални линии

На Балканот овој пат триумфира дипломатијата

Грчките пратеници на 25 јануари со тесно мнозинство го поддржаа договорот за нормализирање на односите со нивниот северен сосед, Македонија. Ова е ретка победа...

Опасно е да се идеализира промената на режимот

Многумина се обидуваат да ја претстават идејата за промена на режими во држави, со кои САД имаат спротивставени интереси, како неконтроверзна. Линдзи О’Рурк од...

Руските конвенционални оружја се посмртоносни од нуклеарните

Повлекувањето од Договорот за нуклеарни оружја со среден дострел (ИНФ) ќе ги однесе САД чекор понапред, но многу чекори наназад во меѓународната безбедност Договорот за...

Зошто толкувачите се лоши шпиони

Полскиот јавен обвинител сака да ја испраша поранешната толкувачка на претседателот на Европскиот совет и бивш полски премиер Доналд Туск. Можат ли толкувачите да...

Германија се подготвува за економска криза

Светската економија ја очекуваат мрачни денови, додека најголемата европска економија за влакно избегна рецесија. Германија се подготвува за најлошите сценарија, а многу економски експерти...

Не може со „добар популизам“ да се борите против „лош популизам“

Многу традиционални умерени партии во Европа ја присвојуваат агендата на радикалната десница за да ја поразат. Но ланските избори во повеќе држави ги откриваат...

Глобални линии

Зошто Босна не може да се зачлени во НАТО

Шон Мегваер Рајан Шерба Додека националистички политичари се на власт, не може да се оствари идејата за прием на Босна и Херцеговина во НАТО Ако САД сериозно...