-1.9 C
Skopje
28.2.2020 - 5:34

Повик до ЕУ да интервенира во случајот со убиената новинарка од Малта

Група медиумски организации побараа од лидерите на ЕУ да извршат притисок врз премиерот на Малта веднаш да поднесе оставка бидејќи, наводно, ја попречувал истрагата...

Глобални линии

Како европските националисти станаа интернационалисти

Многу ултрадесничарски партии што забележаа подем напаѓајќи ја ЕУ, сега се вртат кон Европа. Ваквиот пресврт има стратегиска компонента бидејќи употребата на Европа ги...

Подем на мрачниот туризам во Сирија

Обидите за заживување на туризмот во земјата која речиси девет години е во војна наидоа на жестоки критики од некои од локалните жители На речиси...

Мал дел од помошта на ЕУ стигнува до најсиромашните земји

Помошта од европските земји се намалува веќе втора година едноподруго, покажува истражување на европската мрежа на невладини организации Помалку од десет отсто од парите на...

Рускиот „с-400“ наспроти американскиот „б-21“?

САД развиваат нова генерација стелт-технологија како одговор на брзата модернизација на руските и кинеските технологии за противвоздушна одбрана Воздухопловните сили на САД се подготвуваат за...

Црвени линии во пресрет на новиот самит за Украина

Украинската опозиција објави црвени линии, меѓу кои и враќање на Крим под контрола на Киев, пред самитот во Париз за решавање на кризата во...

Европските конзервативци гледаат кон Исток

Една од главните задачи на новиот шеф на Европската народна партија, Доналд Туск, е да ги подобри односите меѓу Западот и Истокот во ЕУ Најголемото...

Што се случи со војните за вода?

Прогнозите за големи конфликти за вода не се остварија. Но дали светот е подобар во распределбата на овој ресурс или е нешто друго во...

„Доктор Гугл ќе ве прими сега“

За многу луѓе денес првиот извор на здравствени податоци кога ќе откријат некој невообичаен исип или загрижувачка болка не е матичниот лекар, туку Гугл....