23.8 C
Skopje
17.9.2021 - 23:31

Сајбер-просторот како Дивиот Запад

Сегашната слика во сферата на сајбер-безбедноста наликува на современ Див Запад, за што е потребна нова американска политика на спречување, дипломатија и одбрана, смета...

Постои ли емпатија во геополитиката

Разбирањето или неразбирањето на гледиштето на други земји може да има одредено влијание врз градењето на светскиот поредок, вели Стивен М. Волт во својата...

Се стеснува просторот во вселената

Оживувањето на вселенските мисии и растечкиот пазар за сателити значи дека се зголемува и количеството вселенско ѓубре што кружи околу Земјата. Неодамнешниот судир на...

Се подгрева ли стравот од војна кај Американците

Без оглед на тоа што содржи извештајот на Пентагон, факт е дека американскиот одбранбен и разузнавачки систем отсекогаш го сметале НЛО за прашање на...

Се зголемува севернокорејската воена закана кон Сеул

Изминатиов период САД го привлекоа гневот на раководството на Северна Кореја уште еднаш, бидејќи објавија дека ги укинуваат сите ограничувања на ракетите од Јужна...

Европа во морална дилема за вакцинација на децата

Повеќе влади во еврозоната се мачат околу носењето на една од најпроблематичните етички одлуки поврзани со пандемијата, а тоа е дали тие треба да...

Војските пазарат роботизирани дронови и „паметна муниција“

Почнувајќи од сајбер, па сѐ до копнените воени решенија, факт е дека Израел и понатаму е лидер во областа на воената технологија на иднината....

Американците повеќе веруваат во НЛО отколку во властите

Неверојатно, една третина од Американците веруваат дека постојат вонземјани. Во истражувањето на „Галуп“ од 2019 година се наведува дека дури 33 проценти од американските возрасни...

Кина е најголема извозничка на облека во Европската Унија

„Евростат“ неодамна објави податоци според кои може да се забележи дека членките од Европската Унија (ЕУ) имале увоз на облека вредна 69 милијарди евра...

Има ли ЕУ потреба од индустриска стратегија

Еврозоната би требало да создаде нова правна рамка за една силна индустриска стратегија независна од надворешни снабдувачи. Рамката во исто време треба да вклучува...