23.8 C
Skopje
18.9.2021 - 0:02

Кина не сака да игра според светските правила

Покрај сите мани, повоениот светски поредок успешно го претвори светот во едно попросперитетно и побезбедно место генерално посветено на либералните демократски вредности, вродените квалитети...

Глобални линии

Ќе владеат ли корпорациите со државите?

Корпорациите како „Фејсбук“ ќе продолжат да собираат огромни количества податоци, кои потоа ќе може да ги искористат за да ја променат лојалноста кај луѓето....

Трамп сам се прогласил за најздрав кандидат за Белата куќа

Кога Харолд Борнстин во 2015 година издаде лекарско уверение за здравствената состојба на тогашниот претседателски кандидат Доналд Трамп, многумина посочија дека напишаното во голема...

Лекарот што им помагаше на децата да преживеат во пештерата

Австралиецот Ричард Харис три дена остана со децата во пештерата. Благодарение на советите и помошта од Харис, најслабите момчиња беа извлечени први. Но славјето...

Два плана за спасување на децата во Тајланд

Спасувачите формулираа два плана за извлекување на тимот од 12 деца-фудбалери и нивниот тренер, кои се заглавени во длабока и долга пештера во Тајланд....

Ова е последната слободна генерација

Генерацијата што се раѓа сега е последната слободна генерација. Идентитетот на секое новороденче веднаш им станува познат на сите светски сили. Сето тоа мириса...

Студен туш од Северна Кореја за Бајден

Американските политичари треба да се откажат од секаква илузија дека може да го натераат Пјонгјанг на денуклеаризација, а камоли на демократизација како да се...

Глобализацијата го возвраќа ударот

Каде потфрли меѓународната заедница во тековните светски предизвици Летото годинава во голема мера се карактеризира со ширењето на делта-сојот во тековната пандемија на ковид-19 и...

Пет први грешки на Џо Бајден во надворешната политика

Претседателот Џо Бајден требаше на 1 февруари да го одржи својот прв говор за надворешната политика, но беше одложен поради „лоши временски услови“. Очигледно...