16.1 C
Skopje
18.6.2019 - 6:18

Нѐ убива тоа што не го јадеме

Дебатите за здрава исхрана досега главно се фокусираа на намалување на количеството нездрава храна што ја внесуваме во нас. Но една нова глобална студија...

Калифатот исчезна, но каде е калифот?

Борбата против Исламска држава влегува во нова фаза, а нејзиното раководство се обидува да се приспособи. Дали сѐ уште е битно да се лоцира,...

Последна шанса да се избегне хаосот наречен „брегзит“?

Лидерите на ЕУ ја загубија довербата во Меј дека има план како да избегне брегзит без договор, па ѝ ги одбија барањата и ѝ...

Колку е распространет ултрадесничарскиот екстремизам?

Нападите врз двете џамии во Нов Зеланд повторно ги актуализираа прашањата за раширеноста и заканите од крајно десничарскиот екстремизам Британскиот министер за безбедност деновиве изјави...

„Ова сме ние“

САД го јакнат военото присуство околу Кина

Американската војска го зголемува военото присуство во Азија и на Пацификот. Бројот на активни американски војници во Јапонија е зголемен за 25 отсто. Гуам,...

Технолошката војна меѓу САД и Кина се води во Централна Европа

Чешка како и повеќе други европски земји е растргната меѓу САД и Кина. Додека едни политичари го нагласуваат сојузништвото со Американците, други гледаат огромни...

Ќе дозволи ли Германија заедничка европска безбедност?

Во една голема и сложена институција како ЕУ не е секогаш најјасно кој е виновен што не успеваат обидите за продлабочување на економската и...

Масакр во џамии го потресе Нов Зеланд

Екстремисти убија најмалку 49 верници и ранија уште педесетина други во напади врз две џамии вчера за време на петочните молитви во Крајстчрч, Нов...

Глобални линии