38.8 C
Skopje
30.7.2021 - 16:53

Како да се спаси сојузот меѓу САД и Турција

Несогласувањата околу Сирија, обвинувањата за авторитарно владеење на турскиот претседател Ердоган, одлуката на Анкара да купи руски системи „с-400“ и покрај противењето од Вашингтон...

Корона-кризата не ги поколеба САД да ги зголемат воените трошоци

Според најновиот извештај на Стокхолмскиот меѓународен истражувачки институт за мир (СИПРИ), светските трошоци во одбраната се зголемија на нешто под две илјади милијарди долари...

Воените проекти на ЕУ ставени под мраз

Откако поминаа повеќе од три години од воведувањето на новиот воен пакт ПЕСКО во ЕУ, уште се чека повеќето програми и воени мисии да...

Треба ли Трамп да добие „нобел“ за мир?

Нобеловата награда за мир не треба да им се доделува на политичари за нивните минати дела или на политичари за некои нивни идни одлуки....

Не ни требаше Железната завеса

Михаил Горбачов, бивш лидер на СССР Европа месецов одбележува 30 години од падот на Берлинскиот ѕид. Последниот претседател на поранешниот Советски Сојуз во интервју за...

Американската економија расте, Трамп е горд на економските политики

Економистите предупредуваат дека најновиот пораст, иако е добра вест за американските бизниси и домаќинства на краток рок, е неодржлив на долг рок и може...

Радикалната еволуција на „Викиликс“

Веста дека против Џулијан Асанж е подигнато обвинение во САД претставува страшен преседан за медиумите, но и потсетник за драматичната трансформација на неговата организација...

Мултиетнички грабежи

Во Македонија на сцена е разградување на парламентарниот систем и негово претворање во консензуална демократија, во која е најважно етничкото потекло. Анализи на ФАЦ...

Зачестените хакирања ја активираа сајбер-одбраната на велесилите

Додека САД тактизираат во воведувањето нова стратегија за заштита на дигиталните податоци, ривалските сили како Русија и Кина веќе го зграпчија денот, велат Ерик...

Вредноста на лажните вести

Политичките лидери на новите демократии често инсистираат дека новинарите мора да бидат ограничени од државата, додека не научат одговорно да си ја вршат работата....