18.8 C
Skopje
18.6.2021 - 1:09

Велика Британија гради разузнавачки ѕид со Истокот

Обединетото Кралство и Кина најавија свои реформи за заштита од странска шпионажа, со намера особено да внимаваат една со друга, велат Кристина Гаљардо и...

Сојузот на Америка и Јапонија го издржа забот на времето

Jапонија конечно стана активен, понекогаш и жесток бранител на своите интереси, а САД треба да ја третираат токму како таква, вели Еван Санки од...

Зголемено воено присуство на Кина во тајванскиот воздушен простор

Дваесет и пет кинески воени авиони прелетаа во зоната за идентификација на воздушната одбрана на Тајван (АДИЗ) што е најголемиот упад откако островот првпат...

Најдолгите војни на САД

Претседателот Бајден најави повлекување на 2.500 американски војници и на уште 7.000 од НАТО од Авганистан во мај, а целосното повлекување треба да заврши...

Кој ќе го наследи тронот по крaлицата Елизабета?

Иако кралицата ужива голема популарност, сепак низата скандали го нарушија угледот на остатокот од кралското семејство, вели Ана Ајзак за „Политико“ Автомеханичарка, презентерка, колекционерка на...

Кој ја премисли Америка за политиката кон Авганистан

По терористичките напади од 11 септември, Џо Бајден ја прифати идејата американските сили да ја остават државата во подобра состојба отколку што ја најдоа,...

Зачестените хакирања ја активираа сајбер-одбраната на велесилите

Додека САД тактизираат во воведувањето нова стратегија за заштита на дигиталните податоци, ривалските сили како Русија и Кина веќе го зграпчија денот, велат Ерик...

Русите го држат рекордот за најдолго време во вселената

Русија прослави 60 години од првиот лет на Јуриј Гагарин околу орбитата на Земјата, но патувањата во вселената сега изгледаат сосема поинаку оттогаш. Иако...

Поскапува храната за 18,5 отсто

Откако големопродажната цена на храната првично падна за време на пандемијата на коронавирусот, светскиот индекс за цена на храната ФАО покажа огромно зголемување по...