38.8 C
Skopje
30.7.2021 - 17:00

САД и Русија може да војуваат

Најголем приоритет е да се спречи опасноста од војна меѓу Русија и САД, посочи рускиот амбасадор во ОН Василиј Небензја. Американски Стратфор ги анализира...

Се подгрева ли стравот од војна кај Американците

Без оглед на тоа што содржи извештајот на Пентагон, факт е дека американскиот одбранбен и разузнавачки систем отсекогаш го сметале НЛО за прашање на...

Нации што најмногу се согласуваат да примат вакцина против ковид-19

Експертите предупредуваат дека трката за производство на вакцина за ковид-19 може да ја влоши пандемијата на долг рок. Слаб или делумно ефикасен кандидат може...

Иран се подготвува за заеднички воени вежби со Русија и со Кина

Иран најави прва заедничка воена вежба со светските сили Русија и Кина и порача дека иранските бродови наскоро ќе пловат во Атлантикот кон САД. Адмиралот...

На Балканот овој пат триумфира дипломатијата

Грчките пратеници на 25 јануари со тесно мнозинство го поддржаа договорот за нормализирање на односите со нивниот северен сосед, Македонија. Ова е ретка победа...

Тајван треба да стане нуклеарна сила

Кина отворено го уништува либералниот поредок по Втората светска војна, па затоа е време САД да му ги покажат на Пекинг опасностите од тоа,...

Избирачите очекуваат проблеми при гласањето за претседател на САД

Нова анкета на центарот за истражување „Пју“ открива дека речиси половина од американските гласачи сега очекуваат тешкотии при гласањето на претседателските избори во ноември....

Германија се подготвува за економска криза

Светската економија ја очекуваат мрачни денови, додека најголемата европска економија за влакно избегна рецесија. Германија се подготвува за најлошите сценарија, а многу економски експерти...

Најраспространетите вакцини во светот

Според податоците за покриеност на имунизацијата од Светската здравствена организација (СЗО), вакцината против туберкулоза сѐ уште е најраспространета во светот во 2018 година, со...

Светот не е побезбеден

Едно ново истражување ја отфрла оптимистичката теза дека војните денес се поретки и помалку смртоносни Во 2011 година, психологот Стивен Пинкер го објави делото „Подобрите...