Што значи за Европа падот на Авганистан

Геополитички прекројувања на Блискиот Исток Политички експерти од ЕЦФР анализираат како ќе се одрази талибанското преземање на власта во Кабул за државите и регионите во...

Западните воени интервенции неопходни за стабилен свет

Прогноза за идните безбедносни превирања Ако НАТО и западните сили не интервенираа во Либија, таму со сигурност ќе следуваше масакр на стотици илјади луѓе, пишува...

Геоинженерството како решение за климатските промени

Промени за подобра животна средина Иако климатското геоинженерство звучи страшно, сепак научниците порачуваат дека тоа ќе се случи без разлика дали ние сакаме или не,...

Активни кризни жаришта низ светот

Годинава на 8 мај беа одбележани 76 години од крајот на Втората светска војна во Европа. Иако војната, која однесе милиони животни на европска...

САД светски лидери по бројот на затвореници

Американското министерство за правда одлучи привремено да го затвори озлогласениот казнено-поправен центар „Метрополитен“ во Бруклин, Њујорк, поради голем број недостатоци поврзани со персоналот и...

Глобални линии

Јагленот полека исчезнува од европската индустрија

Во изминатите неколку децении, јагленот постепено се истиснува од Европската Унија (ЕУ) во однос на производството на европска територија. Новите бројки од „Евростат“ покажуваат...

Мобилните плаќања направија бум во Кина

Повеќе од половина милијарда лица во Кина ќе плаќаат електронски со своите мобилни телефони преку ПОС-терминалите за оваа година, според извештајот за дигитални пазари...

Војната во Авганистан не беше дебакл за американските одбранбени фирми

Финансиската анализа за 20-годишната војна беше направена низ призмата на оние во чиј интерес беше таа да се случи, наведува Марко Касељ за „Јутарњи...

Русија отвора нова сфера на влијание во Црно Море

Зошто потегот на Москва за јакнење на руската флота може да ја одреди иднината на навигацијата и светскиот поредок, пишува Анџела Стент за „Форин...