Ќе се судрат ли големите сили во Сирија?

Шансите за инцидент меѓу суперсилите и не се толку мали, иако Трамп веќе најави повлекување на американските војници од Сирија, оценува Стратфор Во последните фази...

Од Г7 до Г6 + Трамп

Наместо да се демонстрира единство меѓу седумте индустриски најразвиени земји во светот, дводневниот самит во Канада лесно може да се претвори во средба на...

Битка за ретките елементи на Северна Кореја

Истражувања покажуваат дека Северна Кореја можеби има најголеми резерви на ретки метали во светот. Бидејќи цели индустрии зависат од нив - се употребуваат за...

Европски трендови по пандемијата

Ковид-19 им ги расипа големите планови на европските земји за 2020 година. На пример, ЕУ сакаше по брегзит и по усвојувањето на долгорочниот буџет...

Изборите во САД може да ја одредат иднината на Асад

Пристапот на Вашингтон кон Сирија нема да се промени, без разлика кој ќе биде потстанар во Белата куќа, но различните пристапи кон Иран би...

Војната против теророт по нападите на 11 септември

По терористичките напади од 11 септември 2001 година, ниедна странска терористичка организација не успеа во намерите да изврши смртоносен напад врз САД, но џихадистите...

Кинеско-ирански сојуз против САД?

Американски „Њујорк тајмс“ тврди дека Кина и Иран склучиле сојуз што ги поткопува напорите на администрацијата на Трамп да го принуди Техеран одново да...

Земји со најмногу сопственици на криптовалути

Се вели дека 2017-та беше година на подемот на криптовалутата. Нејзината комбинирана пазарна капитализација достигна голем успех, што предизвика огромно медиумско внимание и поддршка...

Сојузот на Америка и Јапонија го издржа забот на времето

Jапонија конечно стана активен, понекогаш и жесток бранител на своите интереси, а САД треба да ја третираат токму како таква, вели Еван Санки од...

Германија најмногу придоби од помошта на ЕУ

Германките фирми добија повеќе од половина од државната помош заради кризата од коронавирусот, одобрена од извршната власт на ЕУ што предизвика загриженост дека земјите...