Дали светот го очекува нова студена војна?

Обединетите нации ја одбележуваат својата 75-годишнина од постоењето, во моменти кога глобалниот поредок што го создадоа по Втората светска војна е со разнишани темели....

ЕУ станува небитна во новиот Блиски Исток

Сојузите на Блискиот Исток се менуваат, но ЕУ бавно реагира на новите дипломатски промени и ризикува да стане неважна во регионот, смета Џонатан Спајер,...

Вториот бран корона одново ќе ја подели Европа

Повеќето европски земји не дадоа вистински координиран одговор на предизвиците што ги носи пандемијата, игнорирајќи ги во одредена мера повиците на ЕУ за координација....

Пет последици од договорите на Израел со ОАЕ и со Бахреин

Израел, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин неделава во Белата куќа потпишаа „историски договори“ со посредство на САД, кои се очекува да имаат различни...

Најголеми финансиски измамници во Европа

Европската канцеларија за борба против измамата (ОЛАФ) има задача да истражи малверзации против буџетот на ЕУ, корупција и сериозно лошо однесување во рамките на...

Холанѓаните никогаш не ја сакале ЕУ?

Светот е изненаден од цврстите ставови на Холандија кон европските интеграции, но дали тоа навистина треба да чуди? Во април, додека холандските и италијанските политичари...

Битка за собирање на светскиот отпад

Глобалната битка за собирање на светското ѓубре уште повеќе се разгорува. Откако Кина забрани увоз на пластичен отпад во 2019 година, другите азиски земји...

Најголем ризик е луѓето да не се вакцинираат

Езекиел Мартин зборува за тоа зошто решил да учествува во тестирањето вакцина против новиот коронавирус на универзитетот „Оксфорд“ и како се чувствува во врска...

ЕУ може да дистрибуира и неодобрена вакцина

Европските и националните регулатори сакаат да бидат сигурни дека сè е подготвено за дистрибуција на неодобрена вакцина ако нема друга опција АКО НЕМА ДРУГА АЛТЕРНАТИВА На...

Најголеми оптимисти во трката за вакцини против ковид-19

Русија се подготвува да ја пласира на пазарот својата вакцина „спутник 5“ против ковид-19 наспроти обвинувањата дека не поминала низ соодветен процес на тестирање....