И пазарите на недвижности погодени од пандемијата

Големите градови како Лондон или Сан Франциско добро се познати по своите скапи пазари на недвижности. Но постојат и многу пазари на недвижности што...

Со колку работни часа можеме да ја платиме сметката за интернет?

Студија на ВПН-провајдерот „Сурфшарк“ откри дека најмалку достапниот интернет на планетата е исто така најлош. Според индексот за дигитален квалитет на живот во 2020...

Дрон-тенк со роботски особини што ќе го смени начинот на војување

Американската армија одблиску ги следи заканите во опкружувањето со особен акцент на другите ривалски нации во нивниот технолошки развој каде што новиот вид тенк...

Има ли вакцина што никој не ја сака?

Големи сомнежи поттикнаа извештаите кои покажуваат дека вакцината на „Астра зенека“ е помалку ефикасна од оние на „Бионтек“ и на „Модерна“ додека водечките здравствени...

Рестриктивните мерки во Европа сѐ уште во сила

На почетокот на 2021 година сè уште важат рестрикциите во Европа. Поради неможноста да воведат целосен карантин, некои држави направија комбинација на рестрикции. Шпанија...

Бајден ги враќа САД во Парискиот климатски договор

Во говорот во кој го најави повлекувањето на САД од Парискиот климатски договор во 2017 година, претседателот Трамп порача дека одлуката била донесена со...

Русија се подготвува за воена доминација во балтичкиот регион

Балтичкиот регион беше простор на постојани воени тензии меѓу Русија и НАТО, а сега руската флота ќе изведе низа воени вежби што ќе бидат...

Вештачката интелигенција ќе предизвика раздор меѓу Европа и Америка

По повеќегодишната работа со полн капацитет на европските држави за да откријат како да го поддржат домашното истражување во вештачката интелигенција, меѓу политичарите и...