25.8 C
Skopje
19.9.2021 - 19:01

Злосторствата ги прават навидум нормални луѓе и тоа е застрашувачко

ФИЛМ+РАЗГОВОР СО ВАДИМ ПЕРЕЛМАН Вадим Перелман светската слава ја стекна во Холивуд со филмот „Куќа на песок и магла“, со кој беше номиниран за три...

Во Македониjа нема независна филмска сцена

ФИЛМ+ИНТЕРВЈУ+ЗОРАН СТОЈКОВСКИ „За успешна стратегија во приближување на домашниот филм на публиката, потребно е континуирано филмско образование, а не само правење филмови. Не се доволни...

Иднината на движечките слики

ФИЛМ+ПОЛЕМИКА ЗА ИДНИНАТА НА ФИЛМОТ Познатиот холивудски режисер Мартин Скорсезе вели дека тензијата меѓу студијата во 1940-тите и 1950-тите години била конструктивна и од неа...

Рефлексивни интервјуа – безвременски четива

ФИЛМ+КНИГА Кон книгата ФИЛМСКИ ВЕЛИКАНИ на Сунчица Уневска Пишува: Васко Маглешов Зошто култниот американски режисер Абел Ферара станал будист? Што најмногу го интересира во правењето филмови култниот...

Македонскиот роман и филмот

ФИЛМ+СТАВ Од „Дон Кихот“ до „Странецот“, од Сервантес до Ками, романот е белег на новиот век. Но, нашиот современ свет го обележува и филмот, и тој...

Филмот и театарот ги развиваат аналитичките вештини

ФИЛМ+ИНТЕРВЈУ ЗА ФИЛМОТ ВО УЧИЛИШТАТА „Не секој или малкумина ќе станат сликари, музичари, актери, танчари, но, со изучувањето на некоја од овие дисциплини, може да...

Подготовките за Кан се напорни, но слатки маки

Интервју со Марија Апчевска-Петровска Со третиот краток филм „Северен пол“, Марија Апчевска успеа за првпат да ја одведе Македонија во официјалната програма на гламурозниот Кански...

Пандемиjа на осаменоста

ФИЛМ+РЕЦЕНЗИЈА+КАНДИДАТ ЗА ОСКАР Кон: „Тајниот агент“, документарец на Маите Алберди, Чиле 2020 Марина Костова Документарецот „Тајниот агент“ на чилеанската режисерка Маите Алберди, меѓу петте номинирани за Оскар...

Филм за пеколот и за надежта

ФИЛМ+РЕЦЕНЗИЈА+КАНДИДАТ ЗА ОСКАР ЗА СТРАНСКИ ФИЛМ Сунчица Уневска Хонгконшкиот филм „Подобри денови“ оваа година се најде меѓу петте номинирани филмови за „Оскар“ во категоријата интернационален филм,...

Важно е да се имаат соништа и да се верува во себе

ЕКСКЛУЗИВНО СО НОВАТА ХОЛИВУДСКА ЅВЕЗДА Младата актерка, Маргарет Квали, со филмовите „Беше еднаш во Холивуд“ на Квентин Тарантино и „Мојата година со Селинџер“, кој го...