10.8 C
Skopje
27.11.2021 - 14:12

Дизел-моторите ќе бидат 10 пати поеколошки од дозволеното

Најновиот систем за прочистување значително ќе ја намали емисијата на штетните издувни гасови, а дизел-моторите повторно ќе станат атрактивни на пазарите Дизел-автомобилите се спасени -...

Новата лимузина на Владимир Путин

Новата лимузина на рускиот претседател Владимир Путин ги помина тестовите за безбедност и за некое време ќе почне да го пренесува еден од највлијателните...

Вечна дилема: дали е подобро да се вози дење или ноќе

Често се случува да седнете ноќе во автомобилот и да тргнете на долг и исцрпувачки пат. На голем број луѓе што имаат долг возачки...

„Мобилај“ ќе произведе систем за управување за 8 милиони автономни автомобили

Израелската компанија „Мобилај“, која е во сопственост на корпорацијата „Интел“, потпиша договор за производство на технологија за 8 милиони автономни автомобили. Според официјалните информации,...

Како „димаксион“ од 1930 го смени автомобилскиот дизајн

Дури и ако никогаш не сте слушнале за Бакминстер Фулер, доколку сте шетале по светот, веројатно, сте ја виделе неговата работа, неговите популарни геодетски...

Елишка Јункова – првата жена што победила на гранпри-трка

Патот на жените во мотоспортот е навистина специфичен. Постојат голем број заборавени хероини и револуционерни тркачи, кои целосно ја промениле историјата на трките, за...

Иако лошо почна, „Тесла“ за почеток продаде 200.000 возила „сајбертрак“

Со воведувањето на новиот модел на компанијата „Тесла“, наречен „сајбертрак“, интернетот беше преплавен со видеа и текстови за него и речиси сите повлијателни јутубери...

Луксузни автомобили се тркаат за да го усовршат летачкиот автомобил

Еднаш одамна, летачките автомобили беа главен дел од научната фантастика. Филмот „Блејд ранер“, освен што го прикажува градскиот пејзаж осветлен со неонски светла, содржи...

Како да се користи автомобил ефикасно и да се намали потрошувачката

Во овој век напредната технологија зема замав и овозможува користење автомобили со намалена потрошувачка, поефикасно користење на енергијата и еколошки пристап кон природата. За...

Овој автомобил со две тркала требаше да биде „иднината“ на транспортот

„Гиро-икс“ е прототип автомобил од 1967 година. Тој под неговата хауба има вградено жироскоп, кој се користи за да се балансира возилото со две тркала „Гиро-икс“,...